Syn.: Agrostis praecox (L.) Salisb., Airella praecox (L.) Dumort., Airopsis praecox (L.) Fr., Aspris praecox (L.) Nash, Avena praecox (L.) P. Beauv., Caryophyllea praecox (L.) Opiz, Fussia praecox (L.) Schur, Salmasia praecox (L.) Bubani, Trisetum praecox (L.) Dumort.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Evropský, subatlantsko-submediteránní druh, zasahuje až do střední Evropy, na jihu kontinentu se jeho areál táhne od Španělska až po Turecko, na Krym a Kavkaz. Druhotně i na Azorských ostrovech, avšak snad původní na ostrově Tenerife. Zavlečen i do jižní části Jižní Ameriky. U nás roztroušeně v okolí Doks, jinde vzácně, na Moravě chybí.
Ekologie: Roste zejména na suchých nevápnitých půdách, jako jsou písčiny, pastviny nebo úhory, ve světlých písčitých borech. Často v nezapojených porostech nebo na sešlapávaných místech. Kvete v dubnu až květnu.
Popis: Jednoletá, velmi jemná nenápadná tráva tvořící drobné trsy. Stébla jsou 2–20 cm vysoká, listy úzce svinuté, lysé. Květenství je úzká stažená lata se vzpřímenými větvemi a stopkami kratšími než klásky. Osina je 3–4 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: V ČR je ovsíček časný řazen mezi silně ohrožené druhy (C2b).
Fotografováno dne 19. 5. 2008 (Česko, Čechy, Třeboňsko, na písčině u Staňkovského rybníka – výskyt spolu s Poa bulbosa, Spergularia rubra, Spergula morisonii, Festuca filiformis aj.)