Syn.: Allamanda brasiliensis Schott ex Pohl, nom. inval., Allamanda cathartica var. schottii (Pohl) L. H. Bailey et Raffill, Allamanda magnifica B. S. Williams, Allamanda neriifolia Hook.
Česká jména: obosť (Presl 1846), alamanda (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica), vyskytuje se v oblasti vymezené státem Minas Gerais na severu a Santa Catarina na jihu. Byl však zavlečen též do dalších oblastí tropické Ameriky, objevuje se tedy rovněž v dalších brazilských státech, ve Francouzské Guyaně, Venezuele i Střední Americe, také je uváděn z tropické západní Afriky, jižní Číny a Tchaj-wanu, usídlil se i na Havajských ostrovech a Fidži.
Ekologie: Roste v pobřežních tropických lesích, zplaňuje v okolí lidských sídel a zahrad.
Popis: Keř dosahující výšky až okolo 200 cm, ronící bezbarvou tekutinu, s větvemi přímými. Listy vyrůstají v přeslenech po 3–5, jsou přisedlé, eliptické až úzce obvejčité, 5–14 cm dlouhé a 2–4 cm široké, podél žilek jemně chlupaté. Květy jsou 4–6 cm dlouhé, kališní cípy jsou kopinaté, zelené, koruna je nálevkovitá, žlutá, korunní cípy jsou široce vejčité až okrouhlé, asi 2 cm dlouhé, na vrcholu tupé až zaokrouhlené. Plodem je ostnitá tobolka dosahující v průměru až 3 cm.
Využití: V tropických oblastech se pěstuje jako okrasná dřevina.
Poznámka: Tento keř pro vědu jako první popsal z Čech pocházející botanik J. B. E. Pohl, který se účastnil vědecké expedice do Brazílie. Druhové jméno odkazuje na H. W. Schotta, rodáka z Brna, který se této vědecké expedice zúčastnil rovněž.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).