ANTHEMIS TIGRENSIS A. Rich. – rmen / ruman

Syn.: Anthemis abyssinica Sch. Bip. ex R. E. Fr., Anthemis cotula var. atromarginata Vatke, Anthemis pygmaea Sch. Bip. ex Oliv. et Hiern, nom. illeg., Anthemis semiensis Pic. Serm.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Anthemis tigrensis

Rozšíření: Areál se prostírá ve vyšších pohořích východní Afriky od Ertitrey přes Etiopii do Keni a Tanzánie, dále roste také v horách na jihozápadě Arabského poloostrova v Saúdské Arábii a Jemenu.

Ekologie: Roste v travinobylinné vegetaci, často i na mělkých půdách skalních terásek v afroalpinském stupni nad horní hranicí lesa, v nadmořské výšce od (1950–)2700 do 4300 m.

Anthemis tigrensis

Popis: Aromatická vytrvalá trsnatá bylina s poléhavými až vystoupavými bíle plstnatými lodyhami vysokými 10–30 cm. Listy jsou střídavé, 2–3krát peřenosečné, v obrysu eliptické až kopinaté, 1–6 cm dlouhé, plstnaté a tmavě tečkované, na bázi objímavé, koncové úkrojky kopinaté, až 3 mm dlouhé, špičaté. Úbor je koncový, na 1–1,5 cm dlouhé stopce; zákrovní listeny jsou ve 2–4řadách, přitisklé, trojúhelníkovité, 2–6 mm dlouhé, zelené, široce hnědě lemované, chlupaté; jazykovité květy (v počtu 14–21) jsou samičí, jejich ligula je 7–10 mm dlouhá, bílá; trubkovité květy jsou oboupohlavné, žluté nebo vzácně oranžové, 2–2,5 mm dlouhé. Nažky jsou 0,8–1,5 mm dlouhé, válcovité, s 4 jemnými hranami nebo až s 12 mělkými podélnými rýžkami, bez chmýru.

Anthemis tigrensis
Anthemis tigrensis
Anthemis tigrensis
Anthemis tigrensis
Anthemis tigrensis

Fotografováno ve dnech 28. a 30. 10. a 6. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park: Sankaber a Chennek; masiv Abuna Yosef, okolí vrcholu).