Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea egretta Gmelin, 1789, Casmerodius albus subsp. egretta (Gmelin, 1789), Egretta egretta (Gmelin, 1789), Herodias egretta (Gmelin, 1789)
Česká jména: volavka bílá americká
Anglická jména: Western great egret
Rozšíření: Americký poddruh volavky bílé, vyskytuje se na celém území USA a v jižní Kanadě, ve Střední Americe, na karibských ostrovech, v Jižní Americe se nachází až po sever Patagonie, chybí v Andách.
Způsob života: Obývá vegetací zarostlé stojaté vody, slané a sladkovodní močály, vlhké louky, mělké vody podél břehů řek, jezer, brakické vody v ústí řek, porosty mangrove.
Při lovu nehybně vyčkává nebo se pomalu brodí v mělké vodě a vyhledává kořist, kterou nabodne svým harpunovitým zobákem a následně pozře. Živí se rybami, žábami, hady, korýši, malými hlodavci, vodním hmyzem a jeho larvami, kobylkami, cvrčky a dalším suchozemským hmyzem.
Hnízdí v koloniích, často s jinými druhy, např. s volavkou jihoamerickou (Ardea cocoi), anhingou americkou (Anhinga anhinga). Velká oválná hnízda spletená z větviček, vystlaná rostlinným materiálem staví na vysokých stromech 3–12 m nad zemí. Je sezónně monogamní, po spáření samice snáší 3–4(–5) vajec, která inkubují oba partneři po dobu 23–26 dní. Oba rodiče krmí ptáčata přímo do zobáku, zpočátku hmotou vyvrženou z volete, později celou kořistí; 2–3 týdny po vylíhnutí mláďata opouštějí hnízdo, ale zůstávají v blízkosti svých rodičů. Po 6–7 týdnech se osamostatňují. Pohlavně dospívají ve dvou letech. V přírodě se dožívají 15 let, v zajetí 22 let života.
Vejce a mláďata volavek bílých se stávají kořistí sojek, kondorů a například mývalů severních (Procyon lotor).
Popis: Velký brodivý pták s dlouhým esovitě prohnutým krkem, dosahuje délky 85–104 cm, rozpětí křídel 130–170 cm a hmotnosti 700–1500 g. Obě pohlaví se podobají, samci jsou obecně větší než samice. Zbarvení je sněhobílé. Dlouhý špičatý zobák je žlutý. Duhovka oka je žlutá. Dlouhé nohy a prsty jsou tmavě šedé. V době hnízdění vyrůstají na hřbetě prodloužená péra, která se při toku vztyčují a vějířovitě rozvírají. Zobák je v chovném období černý, pouze u kořene je žlutý.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2016) klasifikuje volavku bílou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V 19. století populaci zdecimovala poptávka po jejím krajkovém peří na dámské klobouky a módní doplňky. Po zákazu obchodu s peřím v USA se začala americká populace opět rozrůstat. V letech 1950–70 se její početnost snížila používáním pesticidu DDT. Po zákazu obecného používání DDT v roce 1972 její velikost vzrostla. Stále však existuje mnoho hrozeb způsobených člověkem, např. ztráta stanoviště nebo znečištění vody, jejíž kontaminace negativně ovlivňují chování, fyziologii a reprodukci.
Fotografováno ve dnech 21. 2. 2014 (Kostarika, Caño Negro), 3. 2. 2015 (Guatemala, Sololá, San Pedro La Laguna), 14. 2. 2015 (Guatemala, Rio Dulce), 12. 1. 2016 (Venezuela, Los Llanos).