Syn.: Achyronia hystrix (L. f.) Kuntze, Aspalathus echinata St.-Lag., Streptosema histrix C. Presl
Česká jména: drasobýl (Presl 1846), čajovníkovec (Valíček 2002), čajovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky. Nepříliš velký areál se rozkládá v provincie Western Cape, a to na okrajích kotliny Klein Karoo a v horách, které ji ze severu a jihu lemují.
Ekologie: Dává přednost písčitým půdám, provází formaci fynbos i její přechody do formace renosterveld. Lokality leží v nadmořské výšce 700–1600 m.
Popis: Přímý, prutovitý stálezelený keř vysoký 1–2(–3) m, mladé větvičky jsou hustě plstnaté nebo krátce vlnaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou rozestálé, přímé nebo slabě zahnuté, jehlicovité, 5–18 mm dlouhé a 0,4–0,7 mm široké, tuhé, téměř oblé, podobně jako větvičky krátce chlupaté, na vrcholu s hnědou, lysou, ostře pichlavou špičkou. Květy jsou jednotlivé, vyrůstají na stopkách 0,5–2 mm dlouhých; kalich je zvonkovitý, hustě chlupatý, cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 3–7 mm dlouhé, zakončené ostrou špičkou; korunní lístky jsou světle žluté, pavéza je okrouhlá, 1–1,3 cm dlouhá, na rubu a podél okrajů i na líci krátce chlupatá, zakončená krátkou špičkou, křídla jsou šikmo úzce obkopinatá, 0,7–1 cm dlouhá, většinou lysá, člunek je poloměsíčitý až poněkud esovitý, 7,5–9,5 mm dlouhý, lysý; tyčinek je 10; semeník tvoří jediný chlupatý plodolist. Plodem je v obrysu šikmo kopinatý lusk 1,1–1,5(–1,7) cm dlouhý, chlupatý až vlnatý, s 2(–4) semeny.
Poznámka: V rámci velmi početného a komplikovaného rodu Aspalathus patří tento druh do skupiny druhů trojčetnými listy s jehlicovitými lístky, zakončenými nápadnou ostnitou špičkou.
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).