Syn.: Amellus vulgaris Opiz, Kalimares amellus (L.) Raf. ex B. D. Jacks.
Česká jména: hvězdová bylina (Hájek 1562, Zalužanský 1592), hvězdník tupý (Presl 1846), hvězdnice chlumní (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v západní, střední a jihovýchodní Evropě, v jižní a střední části evropského Ruska, v západní Sibiři, na Kavkazu a v Zakavkazsku. V areálu se rozlišuje několik poddruhů. U nás je druh poměrně hojný v teplých oblastech.
Ekologie: Roste na výslunných stráních, stepních loukách, na půdách zásaditých, výhřevných, v pásmu od nížin až do podhůří (až do výšky 700 m n. m.). Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–40 cm vysoká, lodyha přímá až vystoupavá, červeně naběhlá, listy střídavé, obkopinaté až obvejčité, celokrajné. Úbory v chocholičnaté latě, 2,5–4 cm v průměru, zákrovní listeny tupě špičaté, v horní 1/3 až 1/2 odstálé. Liguly jazykovitých květů úzce kopinaté až čárkovité, modré až modrofialové, vzácně i červené nebo bílé, trubkovité květy žluté. Plodem je nažka s chmýrem.
Variabilita: Na území České republiky jsou zatím provizorně rozlišovány dva poddruhy: diploidní hvězdnice chlumní pravá (Aster amellus subsp. amellus) a hexaploidní hvězdnice chlumní velkoúborná (Aster amellus subsp. bessarabicus); morfologické odlišení obou cytotypů vyžaduje kritickou studii zahrnující veškeré relevantní znaky, stejně tak vyžaduje kritickou a nezaujatou analýzu i ověření původu hexaploidního cytotypu (autopolyploid versus allopolyploid).
Ohrožení a ochrana: Hvězdnice chlumní je zařazena mezi ohrožené druhy naší květeny (C3 – oba poddruhy), ve stejné kategorii je chráněna i zákonem (§3).
Fotografovala Naděžda Gutzerová, ve dnech 11. 7. a 4. 9. 2011 (Česko, Čechy, Polabí, Chrašická stráň).