Syn.: Alyssum saxatile auct., Alyssum arduini Fritsch
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Střední Evropa (nominátní poddruh jen ve Středozemí), u nás se objevuje v teplejších oblastech, kde má severní hranici areálu svého rozšíření.
Ekologie: Vyhledává skalnatá stanoviště, roste i na zdech hradních zřícenin, od nížin až do podhorského stupně. Kvete od dubna do května.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou a na bázi dřevnatou lodyhou, s dlouze řapíkatými přízemními listy v husté růžici, přisedlými listy lodyžními a žlutými květy v krátkých hroznech. Celá rostlina je hvězdovitě chlupatá, šedoplstnatá, 10–40 cm vysoká. Její dlouhé kořeny pronikají hluboko do skalních štěrbin.
Ohrožení a ochrana: Tařice skalní Arduinova je z hlediska ohrožení hodnocena jako vzácnější druh, který vyžaduje další pozornost (C4a), podle zákona je chráněna v kategorii druhů ohrožených (§3).
Využití: Objevuje se také dosti často v kultuře, je to oblíbená skalnička, která upoutává pozornost především v době květu. Kromě botanického druhu se pěstuje i řada kultivarů, prodávají se rostliny s panašovaným listem i plnokvěté.
Poznámka: Poddruhové jméno odkazuje na italského botanika P. Arduina.
Fotografováno od 26. 4. do 8. 6. 2003 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy, Děvín).