Syn.: Acaste pulchra Salisb., nom. inval., Babiana atrocyanea Eckl., Babiana atrodeltoidea Eckl., Babiana intermedia L. Bolus, Babiana pulchra G. J. Lewis, nom. illeg., Babiana stellata Eckl., nom. inval., Babiana stricta var. angustifolia (Sweet) Baker
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Babiana angustifolia
Rozšíření: Endemit malého území na jihozápadě Jihoafrické republiky, roste pouze v provincii Western Cape v oblasti mezi horskou skupinou Piketberg a městečkem Somerset West.
Ekologie: Vyskytuje se na jílovitých půdách s vegetací formace renosterveld, na místech na jaře vlhkých a během léta vysýchajících. Kvete na jaře.
Babiana angustifolia
Popis: Vytrvalá bylina 10–20 cm vysoká; hluboko pod povrchem půdy vytváří bazální stonkovou hlízu, obalenou tuhými vlákny. Listy jsou úzce kopinaté, řasnaté, chlupaté. Chlupatá lodyha je delší než listy; květy tvoří vějířek, jsou slabě souměrné, často převrácené (dolní cípy směřují nahoru); listeny jsou drobné, bylinné, zelené, na špičce rezavohnědě suchomázdřitě lemované; okvětní trubka je kratší než cípy, slabě prohnutá, cípy jsou tmavomodré nebo tmavofialové, dolní cípy mají často černé skvrny; tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se spodním semeníkem. Plodem je tobolka.
Záměny: Velmi podobné květy má i Lapeirousia azurea, která se však odlišuje většími, kýlovitými listeny.
Ohrožení a ochrana: Do Červeného seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) byl tento druh zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Babiana angustifolia
Babiana angustifoliaBabiana angustifolia
Babiana angustifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Tienie Versveld Reserve).