Syn.: Babiana disticha Ker Gawl., Babiana fragrans (Jacq.) Goldblatt et J. C. Manning, Babiana lilacina Eckl., Babiana plicata Ker Gawl., nom. illeg., Babiana punctata Klatt, Babiana reflexa (Licht. ex Roem. et Schult.) Ker Gawl., Gladiolus distichus (Ker Gawl.) Roem. et Schult., Gladiolus fragrans Jacq., Gladiolus plicatus Thunb., nom. illeg., Gladiolus plicatus Jacq., nom. illeg., Gladiolus reflexus Licht. ex Roem. et Schult.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Babiana fragrans
Rozšíření: Endemit jihozápadního cípu Jihoafrické republiky; areál se rozkládá v provincii Western Cape mezi městečkem Ceres a Kapským poloostrovem.
Ekologie: Vyskytuje se na pískovcových svazích ve vegetaci fynbos, často na místech ovlivňovaných mlhami, s dostatkem zimních srážek a letním suchem. Vystupuje až do nadmořské výšky 900 m. Kvete na jaře.
Babiana fragrans
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 7–20 cm, s bazální stonkovou hlízou. Listy jsou kopinaté, řasnaté, chlupaté. Lodyha je poněkud delší než listy, jednoduchá nebo větvená, jemně chlupatá; květenstvím je mnohokvětý vějířek; květy jsou poněkud souměrné, příjemně vonné; listeny jsou drobné, bylinné, zelené, na špičce suchomázdřité, rezavohnědé; okvětní trubka je asi 1,8–2,2 cm dlouhá, slabě prohnutá, cípy jsou světle modré nebo fialové, na dolních bývá často červená, tmavopurpurová nebo žlutá, tmavěji lemovaná skvrnka, toto tmavší zbarvení bývá protaženo podél střední žilky cípu až pod vrchol; tyčinky jsou 3; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty s chlupatým spodním semeníkem. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) tento taxon figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Rod Babiana sdružuje asi 85 druhů, které se vyskytují v jižní části Afriky, na sever zasahují nejdále do Zimbabwe. Převážná většina druhů je soustředěna v květenné říši Capensis a v Západokapské provincii oblasti Karoo-Namib, která je již součástí květenné říše Paleotropis. Charakteristickým znakem rodu, který má v čeledi kosatcovitých (Iridaceae) velmi izolované postavení, jsou jemně chlupaté nadzemní části (lodyha, listy, listeny, často i semeník) a podélně řasnaté kopinaté listy.
Babiana fragransBabiana fragrans
Babiana fragrans
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, severní svah Stolové hory).