Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité
Rozšíření: Endemit malinkého území ve střední části ostrova Palawan na Filipínách. Byl popsán teprve v roce 2015 z masivu Mt. Saint Paul v Národním parku Puerto Princessa Subterranean River nedaleko obce Sabang na západním pobřeží ostrova. Typová položka pochází ze skal kolem výtoku podzemní řeky z jeskyně, autoři druh dále zjistili na několika dalších lokalitách na ploše asi 50 km2. Z tohoto masivu pochází i naše pozorování.
Ekologie: Litofyt, vyhledává skalní terásky a štěrbiny kolmých vápencových skal v polostínu širokolistého stálezeleného tropického lesa. Vystupuje prakticky od hladiny moře až do nadmořské výšky asi 600 m.
Popis: Vytrvalá jednodomá bylina, dorůstá výšky do 20 cm; oddenek je dužnatý, plazivý; lodyha je 5–10 mm tlustá, s články dlouhými 3–8 mm. Listy jsou střídavé; řapík je přímý, 6–15 cm dlouhý; oblý, červený, až do dospělosti jemně chlupatý, vetknutý do hlubokého výkroje čepele; čepel je asymetricky vejčitá, 7–10 cm dlouhá a 5–7,5 cm široká, tlustá, kožovitá, na líci sytě zelená, víceméně lysá, s málo vyniklou dlanitou žilnatinou se 7 hlavními žilkami, na rubu světlejší, na žilkách pýřitá, na okraji úzce hnědavě lemovaná, někdy zvlněná, velmi mělce chobotnatě zubatá a kratičce růžově brvitá, s krátce zašpičatělým nebo špičatým vrcholem. Květenství je přímé, vrcholičnaté, až 20 cm dlouhé; stopka květenství je červená, téměř lysá; stopky květů jsou 7–10 mm dlouhé; samčí květy mají 2 téměř okrouhlé, 8–9 mm dlouhé a 6–7 mm široké světle růžové nebo bílé kališní lístky, obvejčité, asi 6 mm dlouhé a asi 3 mm široké, na vrcholu uťaté lístky korunní; tyčinek je asi 40, jejichž nitky jsou velmi krátké, nestejné; samičí květy mají květní obaly jako samčí, semeník je spodní, asi 10 mm dlouhý a 14 mm široký, růžový, dvoupouzdrý, s 3 nestejnými křídly, blizny jsou 3, spirálně stočené. Plody jsou křídlaté tobolky, 9–14 mm dlouhé a 14–18 mm široké, se zaoblenými křídly, z nichž širší je 7–9 mm široké, 2 postranní užší jsou 3–4 mm široká.
Poznámka: Rod Begonia je pátým nejpočetnějším rodem krytosemenných rostlin, v dubnu 2020 se rozlišuje celkem 1870 druhů (POWO), resp. 1964 druhů (Begonia Resource Centre); jsou rozšířeny v tropech celého světa, s významnými centry druhové diverzity v Andách a v jihovýchodní Asii. Mnohé druhy mají velmi malé areály a jsou objevovány teprve v současnosti. Jen na Filipínách je jich známo 135, z nich 30 bylo popsáno teprve po roce 2000.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 2. 2020 (Filipíny, ostrov Palawan, Cabayugan, Daylight Hole).
Rostliny laskavě identifikoval Patrick Blanc (Paris), za což mu patří velké poděkování.