Syn.: Auricula-ursi auricula (L.) Soják
Česká jména: medvědí ouško (Huber 1596), podléska ouško, aurikule (Presl 1846), medvědí uško žluté (Opiz 1852), prvosenka zahradní (Sloboda 1852), prvosenka medvědí ouško (Dostál 1950), prvosenka lysá (Dostál 1989)
Slovenská jména: prvosna úškatá (Reuss 1853), aurikula (Novacký 1936), prvosienka lysá, aurikula (Dostál 1950), prvosienka holá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Primula auricula
Rozšíření: Evropský druh, vyskytuje se v horských oblastech – Alpy, Jura, Apeniny, Karpaty, hory Balkánského poloostrova. U nás byla donedávna považována jen za občas vysazovanou, v roce 1998 však byla nalezena v Moravském Krasu v NPR Vývěry Punkvy; zdejší výskyt na velmi nepřístupném stanovišti je považován za spíše původní. Na Slovensku se objevuje v poddruhu P. a. subsp. hungarica skoro ve všech vápencových pohořích (např. Malá Fatra, Západní a Belianské Tatry, Muránská planina, Pieniny, Slovenské rudohoří aj.).
Ekologie: Roste na skalách, ve skalních štěrbinách, také v suti a alpínských trávnících, v pásmu od hor až do alpínského stupně, v Alpách až do nadmořské výšky 2500 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká, lodyha přímá, plstnatá, listy v přízemní růžici, obvejčité až okrouhlé, celokrajné, na okraji zoubkované, šedozelené až zelené, kožovité. Květy v jednostranném 3–30květém okolíku na konci stvolu, nálevkovité, korunní lístky žluté, obvejčité s vykrajovanými cípy. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Prvosenka lysá je v Červeném seznamu zařazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1r). Na Slovensku je z hlediska ohrožení řazena k taxonům méně dotčeným (LC), je zde i chráněna zákonem. Chráněným druhem je i v Maďarsku, Rakousku, Německu, Itálii, Slovinsku a Švýcarsku.
Poznámka: Často se pěstuje v zahradách jako skalnička, většinou se zde však setkáváme se zahradními kultivary.
Primula auriculaPrimula auricula
Primula auricula
Fotografováno dne 13. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).