BELLEVALIA ROMANA (L.) Sweet

Syn.: Bellevalia appendiculata Lapeyr., Bellevalia cyanoleuca St.-Lag., Bellevalia operculata Lapeyr., Hyacinthus romanus L., Rytidolobus appendiculatus (Lapeyr.) Dulac, Scilla romana (L.) Ker Gawl.
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Bellevalia romana

Rozšíření: Druh centrální části Mediteránu, vyskytuje se v pásu od jižní Francie přes Itálii až po kontinentální Řecko. Údaje ze severní Afriky a Kypru jsou mylné.

Ekologie: Roste na mediteránních trávnících, objevuje se i na stanovištích dotčených lidskou činností, v sadech a na vinicích. Kvete od března do května.

Popis: Geofyt s podzemní cibulkou a se 3–6 přízemními listy, které jsou úzce podlouhlé, delší než stvol, 3–12 mm široké, lysé. Stvol je přímý, 15–36(–40) cm dlouhý, lysý, zakončený hroznovitým květenstvím s 15–30 květy, květní stopky jsou 7–14 mm dlouhé; listeny jsou jen drobné, blanité; okvětí je 7–10 mm dlouhé, bělavé, jen někdy při bázi slabě namodralé, později omšele nahnědlé, se 6 okvětními cípy, které jsou stejně dlouhé nebo dokonce o něco delší než trubka; tyčinek je 6, jejich nitky jsou bílé, prašníky modré. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Ve Francii je druhem zákonem chráněným.

Bellevalia romana
Bellevalia romanaBellevalia romana
Bellevalia romana

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).