Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Endemit centrální části středoasijského pohoří Ťan-šan, vyskytuje se na pomezí západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang a Kyrgyzstánu.
Ekologie: Roste na dnech horských údolí, v horské stepi, ale i v lesních lemech a křovinách, v nadmořských výškách od 1900 až do 2800 m. Kvete od května do června.
Popis: Opadavý keř dorůstající výšky až 100 cm, s větvemi v průřezu okrouhlými, červeně naběhlými, trnitými, lysými. Trny jsou trojklané, nažloutlé, 1–2,5 cm dlouhé. Listy jsou skoro přisedlé, obkopinaté, 1–2,5 cm dlouhé a 0,2–0,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo s 1–2 zuby po každé straně, na vrcholu špičaté, štětinaté, se 2 nebo 3 páry vedlejších žilek. Květenstvím je 5–9květý hrozen dosahující délky 1,5–3 cm; listeny jsou vejčité, asi 2 mm dlouhé; květní stopky jsou 4–10 mm dlouhé; vnější kališní lístky jsou eliptické, zhruba 3 mm dlouhé a 1,5 mm široké, vnitřní obvejčité, asi 4,5 mm dlouhé a 3 mm široké; korunní lístky jsou podlouhlé, asi 4 mm dlouhé a 2 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu vykrojené. Plodem je kulovitá až vejcovitá bobule, asi 8 mm dlouhá, ve zralosti černá.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2007) řadí tento druh z hlediska ohrožení k méně dotčeným (LC).
Fotografováno v létě 1989 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, údolí Inylček).