Syn.: Crocodilodes rhaponticum Kuntze, Stobaea rhapontica DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (od Eastern Cape přes KwaZulu-Natal až po Mpumalangu), zasahuje rovněž do Lesotha a Svazijska. Druh je morfologicky poměrně variabilní, podle počtu úborů, intenzity odění a šířky křídel na lodyze se rozlišuje několik infraspecifických taxonů – rostliny z vyšších poloh bývají zpravidla menší, lodyhu mají méně křídlatou, nesou i menší počet úborů.
Ekologie: Roste na travnatých svazích, při úpatí skal, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2600 m. Kvete od prosince do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–120 cm dlouhou, v horní části větvenou, vzácněji i jednoduchou, chlupatou, křídlatou. Listy jsou střídavé, přízemní nahloučené ve zdánlivé růžici, obvejčité či podlouhle kopinaté až podlouhle vejčité, 3–30 cm dlouhé a 2–10 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné až laločnaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo až téměř špičaté, na líci chlupaté, na rubu chlupaté až plstnaté, s ostny až 8 mm dlouhými, tenkými, lodyžní listy jsou přisedlé, menší, kopinaté, nanejvýše 1 cm široké. Úbory vyrůstají na stopkách 1–3(–10) cm dlouhých v hroznech až latách, vzácněji i jednotlivě na vrcholu lodyhy, dosahují průměru 2,5–5 cm; zákrovní listeny jsou čárkovité až kopinaté, řídce pavučinatě chlupaté, s ostny ve 2–4 párech, liguly jazykovitých květů jsou žluté, trubkovité květy jsou rovněž žluté. Plodem je nažka až 2 mm dlouhá, s chmýrem.
Využití: Rostlinu zná jihoafrická tradiční medicína, používá ji jako prostředek proti suchému kašli.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, okolí Cathedral Peak).