Syn.: Boswellia bhaw-dajiana Birdw., Boswellia carteri Birdw., Boswellia undulatocrenata (Engl.) Engl.
Česká jména: kadidlovník (Presl 1846), kadidlovník pravý (Mareček 1994)
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Rozšíření: Areál tvoří dvě mořem oddělené arely. Jedna leží na Arabském poloostrově na jemensko-ománském pomezí (Mahra a Dhofar), druhá v Africe v Somálsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a řídké lesíky na suchých kamenitých svazích a na okrajích vádí v oblasti ovlivněné letním monzunem. Tento vliv však má charakter nikoli srážek (v deštivých polohách neroste), ale chladných vzdušných proudů. Druh vystupuje až do nadmořské výšky přes 1200 m.
Popis: Poloopadavý stromek vysoký 1,5–8 m; kmen je silný, většinou až v horní části rozvětvený do ploché, deštníkovité koruny s bizarně křivolakými silnými větvemi; borka je světle hnědá, odlupuje se v papírovitých plátech, pod ní je silná, červenohnědě zbarvená vrstva, bohatě nasycená klejopryskyřicí. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, v obrysu obkopinaté, 10–25 cm dlouhé, s (5–)6–9 jařmy; lístky jsou kopinaté, eliptické nebo až vejčité, 5–7,5 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, na líci chlupaté až olysalé, na rubu světlejší, s vyniklou žilnatinou a hustě chlupaté až plstnaté, na bázi často asymetrické, obvykle zvlněné nebo vroubkované, na vrcholu tupé až tupě špičaté. Květenství je hrozen nebo chudá lata 6–26 cm dlouhá, s drobnými listeny; květní stopky jsou 2–8 mm dlouhé; kalich je 2–2,5 mm dlouhý, lysý; korunní lístky jsou krémově bílé, 4–5 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké; tyčinek je 10, s 2–2,5 mm dlouhými nitkami; semeník vzniká srůstem 3(–5) plodolistů. Plodem je lysá, hruškovitá, 8–12 mm dlouhá tobolka; semena nesou 4 růžkovité výrůstky.
Využití: Nařezáváním lze z kmenů získávat vonnou klejopryskyřici – kadidlo. Kadidlo mělo již ve starověku obrovský ekonomický význam. Velmi mnoho kadidla spotřebovávali při náboženských obřadech ve starém Egyptě, další odběratelé kadidla byli Židé. Kadidlo z tohoto druhu se sbíralo právě v jižním Ománu, odkud se vyváželo – nejdříve z přístavu Sumhuran (Khor Rori) po moři na území dnešního Jemenu, dále jej transportovaly karavany přes celý Arabský poloostrov (kadidlová stezka). Na organizaci tohoto obchodu vzniklo a zbohatlo několik starověkých státních útvarů, např. Sabejské království v jižní Arábii. Dnes je největším producentem kadidla Somálsko.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ománu (2015) je druh hodnocen jako blízký ohrožení (Near Threatened). Důvodem je především současná fragmentace populací a skutečnost, že v mnohých přežívají jen staré stromy, které neregenerují. Sběr kadidla v současné pravděpodobně rostliny příliš neohrožuje. Populace ve Wádí Dawkah je součástí lokality Land of Frankincense, chráněné jako součást Světového dědictví pod patronací UNESCO.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20., 21. a 22. 9. 2015 (Omán: gov. Dhofar, Salalah, wádí nedaleko Mughsayl a východně od Ajdarawt).