BOSWELLIA SACRA Flueck. – kadidlovník pravý

Syn.: Boswellia bhaw-dajiana Birdw., Boswellia carteri Birdw., Boswellia undulatocrenata (Engl.) Engl.
Česká jména: kadidlovník (Presl 1846), kadidlovník pravý (Mareček 1994)
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité
Boswellia sacra
Rozšíření: Areál tvoří dvě mořem oddělené arely. Jedna leží na Arabském poloostrově na jemensko-ománském pomezí (Mahra a Dhofar), druhá v Africe v Somálsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a řídké lesíky na suchých kamenitých svazích a na okrajích vádí v oblasti ovlivněné letním monzunem. Tento vliv však má charakter nikoli srážek (v deštivých polohách neroste), ale chladných vzdušných proudů. Druh vystupuje až do nadmořské výšky přes 1200 m.
Boswellia sacra
Popis: Poloopadavý stromek vysoký 1,5–8 m; kmen je silný, většinou až v horní části rozvětvený do ploché, deštníkovité koruny s bizarně křivolakými silnými větvemi; borka je světle hnědá, odlupuje se v papírovitých plátech, pod ní je silná, červenohnědě zbarvená vrstva, bohatě nasycená klejopryskyřicí. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, v obrysu obkopinaté, 10–25 cm dlouhé, s (5–)6–9 jařmy; lístky jsou kopinaté, eliptické nebo až vejčité, 5–7,5 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, na líci chlupaté až olysalé, na rubu světlejší, s vyniklou žilnatinou a hustě chlupaté až plstnaté, na bázi často asymetrické, obvykle zvlněné nebo vroubkované, na vrcholu tupé až tupě špičaté. Květenství je hrozen nebo chudá lata 6–26 cm dlouhá, s drobnými listeny; květní stopky jsou 2–8 mm dlouhé; kalich je 2–2,5 mm dlouhý, lysý; korunní lístky jsou krémově bílé, 4–5 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké; tyčinek je 10, s 2–2,5 mm dlouhými nitkami; semeník vzniká srůstem 3(–5) plodolistů. Plodem je lysá, hruškovitá, 8–12 mm dlouhá tobolka; semena nesou 4 růžkovité výrůstky.
Využití: Nařezáváním lze z kmenů získávat vonnou klejopryskyřici – kadidlo. Kadidlo mělo již ve starověku obrovský ekonomický význam. Velmi mnoho kadidla spotřebovávali při náboženských obřadech ve starém Egyptě, další odběratelé kadidla byli Židé. Kadidlo z tohoto druhu se sbíralo právě v jižním Ománu, odkud se vyváželo – nejdříve z přístavu Sumhuran (Khor Rori) po moři na území dnešního Jemenu, dále jej transportovaly karavany přes celý Arabský poloostrov (kadidlová stezka). Na organizaci tohoto obchodu vzniklo a zbohatlo několik starověkých státních útvarů, např. Sabejské království v jižní Arábii. Dnes je největším producentem kadidla Somálsko.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ománu (2015) je druh hodnocen jako blízký ohrožení (Near Threatened). Důvodem je především současná fragmentace populací a skutečnost, že v mnohých přežívají jen staré stromy, které neregenerují. Sběr kadidla v současné pravděpodobně rostliny příliš neohrožuje. Populace ve Wádí Dawkah je součástí lokality Land of Frankincense, chráněné jako součást Světového dědictví pod patronací UNESCO.
Boswellia sacra
Boswellia sacraBoswellia sacra
Boswellia sacra
Boswellia sacraBoswellia sacra
Boswellia sacra
Boswellia sacra
Boswellia sacra
Boswellia sacra
Boswellia sacra
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20., 21. a 22. 9. 2015 (Omán: gov. Dhofar, Salalah, wádí nedaleko Mughsayl a východně od Ajdarawt).