Syn.: Bromus abolinii Drobow, Bromus anatolicus Boiss. et Heldr., Bromus annuus Jacq. ex Stapf, nom. inval., Bromus barobalianus G. Singh, Bromus chiapporianus De Not. ex Nyman, nom. inval., Bromus cyrii Trin., Bromus gedrosianus Pénzes, Bromus hirtus Licht., Bromus ×karlobagensis Degen, Bromus kochii C. C. Gmel., nom. illeg., Bromus patulus Mert. et W. D. J. Koch, Bromus pendulus Schur, nom. inval., Bromus phrygius Boiss., Bromus pseudojaponicus H. Scholz, Bromus regnii H. Scholz, Bromus subsquarrosus Borbás, Bromus ugamicus Drobow, Bromus unilateralis Schur, nom. inval., Bromus villiferus Steud., Forasaccus patulus (Mert. et W. D. J. Koch) Bubani, Serrafalcus chiapporianus De Not. ex Parl., nom. inval., Serrafalcus japonicus (Thunb.) Wilmott, Serrafalcus patulus (Mert. et W. D. J. Koch) Parl.
Česká jména: sveřep odstálý (Domin et Podpěra 1928), sveřep japonský (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: stoklas japonský (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Druh je původní v Evropě od Francie přes střední a východní po jihovýchodní část světadílu, ve velké části Asie (zde neroste na Arabském poloostrově, téměř celé Indii a nejsevernějších oblastech kontinentu). Z Asie zasahuje i do Egypta. Druhotně je rozšířen v severní Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu, na severu patagonské Argentiny a v Severní Americe. U nás je považovaný za archeofyt, roztroušeně až vzácně rostoucí v teplejších oblastech po celém území od nížin do pahorkatin.
Ekologie: Roste na polích, úhorech, výslunných stráních, u cest, na pustých místech, rumištích, především na holých půdách zejména na vápenci. Kvete v květnu a červnu.
Popis: Dvouletá, 15–60 cm vysoká byliny s přímými nebo vystoupavými stébly. Pochvy dolních listů jsou huňaté, horní drsné až brvité, jazýček až 3 mm dlouhý, uťatý a třásnitý. Lata je nejprve přímá, po odkvětu stažená, jednostranně převislá. Větve laty obvykle s třemi klásky, často delší než klásky, klásky podlouhle kyjovité, 3–4 cm dlouhé, 7–10květé, plevy téměř stejně dlouhé, vícežilné, pluchy 3–4 mm široké, jejich blanitá lem je uprostřed mírně rozšířený na 0,5 mm, osiny pluch na bázi zploštělé, nasazené alespoň 1,5 mm od vrcholu pluchy, rovné nebo ven vyhnuté. Prašníky do 3 mm dlouhé. Plodem je obilka, která nepřesahuje plušku.
Záměny: Podobný sveřep kostrbatý (Bromus squarrosus), který je u nás velice vzácný, se liší obvykle jediným kláskem na větvích laty.
Ohrožení a ochrana: Patří k vzácnějším druhům květeny ČR, které vyžadují pozornost (C4a).
Fotografováno dne 24. 6. 2013 (Česko, u Lužců).