Syn.: Brownea ariza Benth., Brownea holtonii Britton et Killip, Brownea lorefensis Standl., Brownea negrensis Benth., Brownea similis Cowan, Hermesias grandiceps (Jacq.) Kuntze, Hermesias neglecta Taub.
Česká jména: ovláčeň (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh pochází ze severozápadu Jižní Ameriky, těžištěm výskytu je Kolumbie a okolní státy – od Venezuely až po Peru. Je pěstován také v jiných tropických oblastech po celém světě.
Ekologie: Ve své domovině roste jako podrostová dřevina ve vlhkých tropických lesích v nižších nadmořských výškách, často se objevuje na březích vodních toků, stoupá do nadmořské výšky okolo 950 m.
Popis: Keř až středně velký strom, 3–8(–15) m vysoký, se širokou korunou tvořenou rozloženými větvemi. Listy jsou řapíkaté, 40–54 cm dlouhé, sudozpeřené, se (4–)7–12(–15) páry krátce řapíčkatých lístků, proximální lístky jsou široce vejčité, 5–9(–14) dlouhé a 2–5 cm široké, na bázi srdčité, distální lístky jsou kopinaté až obkopinaté nebo vejčité až obvejčité, (9–)11–17 cm dlouhé a 2–6 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu dlouze zašpičatělé, na žilkách plstnaté nebo lysé. Květenství je terminální, hlávkaté, stopkaté, svěšené, kompaktní, dosahuje průměru 11–20 cm, čítá (22–)40–90(–102) květů, které se skládají ze 6 korunních lístků 50–67 mm dlouhých, oranžově červených nebo červených; tyčinek je 11, jsou 40–59(–94) mm dlouhé, pestík je 49–62 mm dlouhý. Plody jsou ploché, 21–40 cm dlouhé a 6–8 cm široké lusky.
Využití: Dřevo je velmi tvrdé a odolné vůči útokům termitů, je využíváno ve stavebnictví a řezbářství. Části rostliny se používají v tradičním lékařství, zejména kůra, která má silný hemostatický účinek – zastavuje krvácení. Podobně jako další druhy rodu Brownea se tento druh pěstuje jako okrasný v tropických a subtropických klimatických zónách; může odolat i velmi krátkodobým teplotám blízkým 0 °C. Může být pěstován i ve velkých kontejnerech nebo ve sklenících.
Poznámka: Ekvádorská revize rodu z roku 1991 spojila několik značně problematicky rozlišitelných taxonů do tohoto druhu jediného (jak je patrné v synonymice uvedené výše), dílčí morfologické rozdíly spatřuje pouze ve vnitrodruhové variabilitě.
Fotografováno dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, zahrada v Puerto de la Cruz).
Literatura:
Bente B. Klitgaard (1991): Ecuadorian Brownea and Browneopsis (Leguminosae‐Caesalpinioideae): Taxonomy, palynology, and morphology. In: Nordic Journal of Botany 11 (4), pp. 433–449.