Syn.: Acacia fasciculata (Willd.) Poir., Anneslia fasciculata (Willd.) Kleinhoonte, Calliandra angustidens Britton et Killip, Calliandra tenuiflora Benth., Feuilleea fasciculata Kuntze, Inga fasciculata Willd.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh pochází ze severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v Guyaně a Surinamu, na severu Brazílie (státy Pará, Amazonas, Acre), ve Venezuele, Kolumbii, severovýchodním Peru a východním Ekvádoru. Pěstovaný v teplých oblastech světa, v příhodných podmínkách zplaňuje, zavlečený do tropické Asie (např. Indonésie).
Ekologie: Ve své domovině roste v řídkých křovinách v savanách a v houštinách, často na strmých svazích, kolonizuje i narušené plochy.
Popis: Rozložitý keř s více kmínky a s tenkými větvemi, na otevřených místech dorůstá většinou výšky 2 m, v houštinách v tropech až 6 m. Letorosty jsou v mládí jemně ochmýřené, později lysé. Listy jsou střídavé, 2krát zpeřené, až 10 cm dlouhé, každý se 7–12 páry lístků. Lístky jsou úzce kopinaté, 8–16 × 3 mm, světle zelené, lesklé, celokrajné. Květenství je polokulovité, květy drobné, na stopkách 12–25 mm dlouhých, pětičetné, trubkovité, lysé, kalich je asi 2 mm dlouhý, koruna 5–8 mm dlouhá, tyčinky jsou četné, až 4 cm dlouhé, v dolní polovině jsou bílé, v horní růžové. Plodem jsou ploché lusky, 5–10 cm dlouhé a asi 1 cm široké, se ztlustlým okrajem, semena jsou eliptická, stlačená, téměř 1 cm dlouhá.
Využití: Pěstovaná jako okrasná v zahradách teplých oblastí Země, jinde jako kontejnerová rostlina, vhodná i pro pěstování ve formě bonsaje. V zemích původního rozšíření se používá jako zelené hnojení. Odvar z listů se používá v lidové medicíně k léčbě očních chorob.
Fotografováno dne 18. 10. 2012 (Izrael, Botanická zahrada Eilat).