Syn.: Callistemon laevifolius (F. Muell.) Cheel, Callistemon macropunctatus (Dum. Cours.) Court, Callistemon scaber Lodd., Melaleuca rugulosa (Link) Craven, Metrosideros macropunctata Dum. Cours., Metrosideros rugulosa Link, Metrosideros scabra Colla
Česká jména: kalistemon (Mareček 1994)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit jihovýchodu Austrálie, jehož areál se táhne od Eyrova poloostrova přes Klokaní ostrov a jihovýchod Jižní Austrálie po západní Victorii. Druh byl zavlečen také do jižní Afriky.
Ekologie: Roste na písčinách v křovinaté vegetaci i ve sklerofytních lesích, někdy i podél vodních toků. Kvete od října do prosince.
Popis: Rozložitý keř dosahující výšky až okolo 4 m, s větvemi přímými, borkou šedou, odlupčivou a letorosty chlupatými. Listy jsou střídavé, úzce obkopinaté, 30–50 mm dlouhé a 4–7 mm široké, tuhé, celokrajné, na vrcholu hrotité, především na rubu žláznatě chlupaté. Květenství je klasnaté, 5–8 cm dlouhé a 4–5 cm široké; květy jsou oboupohlavné, 5četné, kališní i korunní lístky jsou zaokrouhlené, opadavé, tyčinky jsou početné, až 20 mm dlouhé, jejich nitky jsou červené, vzácněji růžové nebo nafialovělé, prašníky žluté. Plody jsou dřevnaté tobolky, 7–8 mm dlouhé.
Poznámka: Taxonomická revize z roku 2006 navrhla, aby byly australské druhy rodu Callistemon přiřazeny k blízce příbuznému rodu Melaleuca. Tato změna je přijímána částí australských botaniků jen značně rezervovaně.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).