CANNA GLAUCA L. – dosna

Syn.: Canna angustifolia L., Canna stolonifera A. Dietr., Xyphostylis angustifolia (L.) Raf.
Česká jména: dosna (Presl 1846, Dostál 1950), kana, dosna (Mareček 1994)
Čeleď: Cannaceae Juss. – dosnovité

Canna glauca

Rozšíření: Střední a Jižní Amerika. Na severu areál zasahuje až na Floridu, do Louisiany a Texasu, vyskytuje se i na karibských ostrovech, na jihu zasahuje přes Peru, Brazílii a Bolívii až do Uruguaye a Argentiny. Pěstuje se jako okrasná rostlina i v subtropických a tropických oblastech východní polokoule, zde místy také zplaňuje (např. Thajsko, Mauritius, Reunion). Do Evropy (Anglie) byla poprvé přivezena v roce 1730.

Ekologie: Roste v mokřadech a bažinách, na březích vodních toků, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 100 m, na jihu areálu údajně až do 1100 m n. m. Kvete v letních měsících.

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým podzemním oddenkem, až 1,5 cm širokým. Lodyha je přímá, 50–150 cm vysoká, listy jsou přisedlé, úzce vejčité, 28–70 cm dlouhé, celokrajné, šedozelené až šedomodré. Květenství je hroznovité, jednoduché nebo i větvené, více než 10květé, květy jsou různoobalné, 3 vytrvalé kališní lístky jsou nanejvýše 2 cm dlouhé, 3 korunní lístky jsou vzpřímené, kopinaté, 5–9 cm dlouhé, celé žluté, tyčinky jsou přeměněny v eliptická staminodia 7,5–10 cm dlouhá, jediná tyčinka je do poloviny plodná a pak lupenitě rozšířená. Plodem je kulovitá tobolka.

Využití: Pěstuje se jako okrasná trvalka v zahradách a parcích. V klimatických podmínkách střední Evropy rostlinu nelze pěstovat celoročně v exteriéru.

Poznámka: Rozlišuje se několik variet, např. C. g. var. angusta (Argentina), var. flava, var. rubro-lutea (karibská oblast a Jižní Amerika), var. rufa (Venezuela, Karibik), v jihovýchodní Asii, kde druh není původní, se údajně rozlišuje ještě i varieta C. g. var. siamensis.

Canna glaucaCanna glauca
Canna glauca

Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal).