Syn.: Castilleja confusa Greene, Castilleja gracilima Rydb., Castilleja inconstans Standl., Castilleja oblongifolia A. Gray, Castilleja uliginosa Eastw.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Západ Severní Ameriky – od Aljašky po jih USA, na východ zasahuje v Kanadě až po Ontario, v USA po Nové Mexiko. Jsou rozlišovány 3 poddruhy, na fotografiích je široce rozšířený a hojný nominátní poddruh C. miniata subsp. miniata.
Ekologie: Světlé lesy a louky, paseky, křoviny, náspy, okraje cest, pobřežní mokřiny. Od nížin po hory.
Popis: Vytrvalá poloparazitická rostlina. Lodyhy 20–60(–80) cm vysoké, vzpřímené nebo vystoupavé, s dřevnatějící bází, lysé, krátce chlupaté nebo poněkud lepkavě chlupaté. Listy čárkovité až kopinaté, zpravidla celistvé, špičaté, lysé až jemně chlupaté, horní listy někdy trojlaločné. Květy v hustých klasovitých květenstvích na vrcholu lodyhy, z velké části zakryté nápadnými listeny. Korunní lístky 2–3,5 cm dlouhé, zelené s červenými okraji, srostlé do trubičky s vyčnívajícím zahnutým horním pyskem a malým dolním pyskem. Kališní cípy špičaté. Listeny jasně červené až šarlatové, obvykle zubaté a hustě chlupaté. Plodem jsou dvoupouzdré tobolky s mnoha síťovitě žilkovanými semeny.
Využití: Indiáni využívali tuto rostlinu jako močopudný prostředek a také na zastavení krvácení. Čaj byl využíván též jako „nápoj lásky“.
Poznámka: Castilleja je poměrně složitý rod zahrnující mnoho druhů. Jednotlivé druhy jsou velmi variabilní (barva květů a listenů, tvar listů, chlupatost apod.), což je obecná vlastnost řady poloparazitických rostlin z bývalé čeledi krtičníkovitých (z naší flóry např. rody Melampyrum – černýš, Euphrasia – světlík, Rhinanthus – kokrhel). Jednotlivé druhy se také mohou křížit, jsou známy hybridní roje.
Anglické jméno této rostliny je indian paintbrush – „indiánský štětec“, popř. common red paintbrush. Na nápadnou barvu listenů poukazuje latinské druhové jméno miniata – „šarlatová“.
Fotografováno dne 5. 7. 2009 (Kanada, Alberta, Nordagg, Mouse Flats) a 9. 7. 2009 (Alberta, Peyto Lake).