Syn.: Calolisianthus imthurnianus (Oliv.) Gleason, Lisianthius imthurnianus Oliv.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Druh byl pro vědu popsán z hory Roraima v jihoamerické Guyanské vysočině.
Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých stanovištích ve vrcholové části tepui, v nadmořské výšce okolo 2500 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, zhruba 100 cm dlouhou, na bázi někdy dřevnatou, obvykle jednoduchou, červeně naběhlou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité, až 2,5 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité, zelené až šedozelené. Květenství je terminální, vrcholičnaté; listeny jsou drobné, kopinaté; květy jsou dlouze stopkaté, nicí, 5četné, až 4 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, i za plodu vytrvávající; koruna je nálevkovitá, nachová až růžová, s šachovnicovým vzorem, cípy jsou odstálé. Plodem je elipsoidní tobolka.
Záměny: Druh Celiantha bella je úzce endemický, vyskytuje se na jihovenezuelském masivu Cerro de la Neblina, je to rostlina statnější, s bohatým květenstvím, její květy jsou růžové, Celiantha chimantensis se zase objevuje na tepui ve venezuelském národním parku Canaima, je žlutokvětá a její květy jsou 4četné.
Poznámka: Rod Celiantha zahrnuje tři druhy, všechny se vyskytují na severu Jižní Ameriky v oblasti Guyanské vysočiny. V rámci čeledi hořcovitých patří k tribu Helieae, do kterého se řadí i některé další jihoamerické rody, jako například Rogersonanthus či Symbolanthus.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).