Syn.: Guzmania cornuaulti (André) André ex Mez, Thecophyllum cornuaulti (André) Mez, Tillandsia archeri L. B. Sm., Tillandsia cornuaulti André, Tillandsia multifolia Mez, Tillandsia rhodocincta Baker
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Tillandsia turneri
Rozšíření: Druh severu And a Guyanské vysočiny – byl popsán z And v oblasti kolumbijské Bogoty, v této zemi se vyskytuje roztroušeně v centrální hornaté části od departmentu Santander na severu až po Nariño na jihu. Z hor západovenezuelského státu Táchira byla popsána i varieta Tillandsia turneri var. patens a v jižní Venezuele a na severu Brazílie se vyskytuje ještě také varieta T. turneri var. orientalis – ta byla popsána z jihovýchodovenezuelského horského masivu Chimantá a k taxonu byly přiřazeny i dva další dříve akceptované druhy, Tillandsia rhodocincta a Tillandsia multifolia z Roraimy (na našich snímcích).
Ekologie: Roste epifyticky ve větvích dřevin v oblasti horských mlžných lesů, ale také terestricky na vlhkých skalách vrcholových částí stolových hor, v nadmořských výškách zhruba od 1700 až do 3200 m.
Tillandsia turneri
Popis: Bezlodyžná, 15–50 cm vysoká bylina s listy nahloučenými v husté přízemní růžici skoro válcovitého tvaru. Listy jsou kopinaté, 20–50 cm dlouhé, ve střední části 2–4 cm široké, jejich pochvy jsou široce eliptické, čepele přímé, rovné, na vrcholu špičaté, šupinaté. Stvol je přímý, pokrytý primárními listeny, které jsou přímé, široce eliptické, spodní dlouhé, horní kratší, oboustranně šupinaté; květenství je latnaté, 10–14(–20) cm dlouhé, klasy jsou 4–6 cm dlouhé, květní listeny jsou vejčité, 18–30 mm dlouhé, lysé, kališní lístky jsou podlouhlé, 18–20 mm dlouhé, tupé, dosahují vrcholu listenu; korunní lístky jsou drobné, přímé, nafialovělé. Plodem je tobolka.
Poznámka: Na našich snímcích představovaná varieta T. turneri var. orientalis je oproti nominátní varietě ve všech ohledech menší. Její výška se pohybuje jen v rozmezí 15–40 cm, listy jsou jen 3 cm široké, květenství je chudší, kališní lístky jsou nanejvýše 15 mm dlouhé.
Tillandsia turneri
Tillandsia turneri
Tillandsia turneri
Tillandsia turneri
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).