Čertovský smrádek

Trápí vás, že si váš potomek ocucává prsty a okusuje nehty? Není nic snadnějšího, než mu prstíky namazat čertovým lejnem – tuto zaručenou radu najdeme vcelku běžně v praktických domácích příručkách z přelomu 19. a 20. století. Čertovo lejno (nebo také ločidlo, asant či ozant) znali v časech našich babiček a dědečků snad všichni, zvláštní silně smrdutou klejopryskyřici pocházející z kořene rostliny zvané ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida) používali také k odhánění zajíců od pěstovaných stromků a rozpuštěná ve vodě prý pomáhala při koňské kolice. Daleko významnější roli však hrála tato látka v dobách starších, byla tehdy ceněným lékem. Koření podobného názvu si můžete opatřit i dnes, obvykle se dováží z Indie. Jenže to je právě ta svízel, pravé čertovo lejno pochází z Íránu, v Indii zmiňovaná rostlina neroste.

Dnešní rod Ferula zahrnuje ohromných 221 druhů a vyznat se v nich, není vůbec snadné. Vyskytují se v širokém pásu od západního Středozemí až po východní Čínu, najdeme je také ve východní Africe, ločidlo Sadlerovo (Ferula sadleriana) se objevuje velmi vzácně dokonce i na jihovýchodním Slovensku, v blízkém Středozemí zas roste druh Ferula communis, na Kanárských ostrovech Ferula linkii. Avšak pouze jediný druh – onen íránský – má právo být nazýván čertovým lejnem. Může za to vlastně otec moderní přírodovědy Carl Linné, právě on totiž zrovna k tomuto íránskému druhu vztáhl starodávné jméno Assa foetida, které znal už starověk. Žádná tropická Srí Lanka, natož pak okolí Velké čínské zdi – i tato místa jsou někdy označována za domovinu této rostliny. Pravý asant je rostlinou ryze perskou.

Ferula communis

Asiaté dobře vědí, že to, čemu tamní obchodníci říkávají „asafoetida“, je ve skutečnosti klejopryskyřicí získanou z kořene hned několika různých druhů ločidel. Používají je tu v lékařství, hlavně v medicíně veterinární, ale také jako dochucovadlo. Takže pokud vám někdo nabízí čertovo lejno z Indie, kupujete pravé perské ločidlo jen těžko. Spíše půjde o druh Ferula jaeschkeana, jenž se v indických a pákistánských horách skutečně vyskytuje. Čínské asanty mohou zase patřit k druhu Ferula feruloides, eventuálně k dalším nejméně pěti místním druhům. A v zemích ležících západně od Indie jsou kromě íránského ločidla Ferula assa-foetida rozlišovány i druhy F. foetida a F. foetidissima.

Jednotlivé druhy ločidel se samozřejmě mohou odlišovat i vůní a chutí, mohlo by být zajímavé je všechny srovnat právě po této stránce. Nad podstatně menší smrdutostí indického asantu se vlastně pozastavil už v roce 1596 i doktor Adam Huber v českém překladu Mattioliho „Herbáře“, když zopakoval starší poznámku o používání čertova hovna Indy. Autorem onoho tvrzení byl portugalský lékař Garcia de Orta – a ten o tom mohl skutečně něco vědět, působil totiž v polovině 16. století řadu let přímo v Indii: Oznamuje také, že jest i ještě v velikém užívání u Indiánských, netoliko v lékařství, ale i v potravě aneb v jídle, a že v nich nemá žádné takové zlé vůně a chuti.
V 16. století se prachem z čertova lejna léčila padoucnice i mrtvice – výborná prý byla hlavně pilulka, do níž se přimíchal ještě yzop, jablečník, pivoňkový kořen a bobří varlata. Asant se používal také při nemocech ženských, ulehčoval porod, osvědčoval se i při hysterii. Jako obklad se přikládal na bolavé klouby a pomáhal i při kašli, zahlenění a zimnici. Při angíně měl postačovat dokonce i jen zavěšený v podobě amuletu na krku. Velmi často byl chválen rovněž veterináři. Dokonce ještě na konci 19. století se asantové pilulky používaly jako téměř zázračný lék proti chřipce a lahvičky s jakousi páchnoucí tekutinou, která byla nabízena pod úžasným názvem „Pražská voda“, obsahovaly patrně asant také – byly prodávány jako účinný prostředek k mazání bolavého bříška dětí, ale snad i k dezinfekci dutiny ústní.

S čertím lejnem rozhodně uvážlivě, vždy je dobré vědět, ze které země zrovna vaše várka tohoto páchnoucího nadělení pochází: indický asant patří klidně do kuchyně, chuťově připomíná česnek a cibuli, zatímco perský je téměř legendárně smrdutým lékem.

Ferula assa-foetida

Mírně rozšířená verze článku, jenž byl poprvé publikován pod titulem „Čertovský zmatek“ v Lidových novinách (ISSN 0862-5921), dne 15. 10. 2022.