Syn.: Actaea cimicifuga auct. non L., Actaea racemosa auct. non L.: Geners., Cimicifuga cimicifuga Graebn., nom. inval., Cimicifuga europaea Schipcz., Cimicifuga foetida auct. non L.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Evropský druh s hlavním výskytem v jihovýchodní Evropě, často označovaný jako pontický prvek. Optimum nachází v subkontinentálních podmínkách. U nás roste pouze v mezofytiku na Moravě, poněkud hojněji jen v Moravském krasu, jinde vzácně.
Ekologie: Jedná se o polostínomilnou až stínomilnou lesní rostlinu, rostoucí především na vápenci v listnatých nebo smíšených lesích, stržích a roklinách na vlhkých humózních půdách. Ploštičník evropský je diagnostickým druhem podsvazu Acerenion. Druh kvete v červenci a srpnu.
Popis: Vytrvalá, 40–200 cm vysoká bylina se silným oddenkem a přímou rozvětvenou lodyhou. Dlouze řapíkaté listy mají čepel široce trojbokou a 2–3× nepárovitě zpeřenou (lichozpeřenou). Listové úkrojky s okrajem dvojitě pilovitým, na rubu s roztroušenými chlupy. Květenství je větvený klasovitý hrozen, složený z oboupohlavných, 4četných květů zelenavě bílé barvy. Květy jsou krátce stopkaté, okvětní lístky jsou podlouhlé až podlouhle vejčité. Měchýřky jsou podlouhlé, světle hnědé, chlupaté. Semena elipsoidní, hnědá, s hustými, přímo odstálými šupinami. Rostlina nepříjemně páchne, květy však voní medem.
Ohrožení a ochrana: V ČR je ploštičník evropský pro výskyt na malém množství lokalit řazen ke kriticky ohroženým druhům (C1r), ve stejné kategorii chráněn zákonem (§1).
Poznámka: Málo jedovatá rostlina, obsahující triterpenoidní saponiny, ale zřejmě bez alkaloidů.
Fotografováno dne 30. 7. 2008 (Slovensko, v podhůří Belianských Tater).