Syn.: Calandrinia oblongifolia Barnéoud, Calandrinia picta Gillies ex Arn., Calandrinia portulacifolia Phil., Cistanthe oblongifolia (Barnéoud) D. I. Ford, Claytonia oblongifolia (Barnéoud) Kuntze
Čeleď: Montiaceae Raf. – zdrojovkovité
Rozšíření: Druh jihoamerických And, vyskytuje se na severoargentinsko-chilském pomezí, přesněji od argentinských provincií Salta a Catamarca na severu areálu až po provincie Mendoza a Neuquén na jihu, v Chile se táhne na sever zhruba od Santiaga a zasahuje až do jihovýchodní oblasti regionu Antofagasta. Druh je poměrně polymorfní, v minulosti bylo vyčleněno několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, v suti, při březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 2000 až do 4200 m, což z této rostliny činí v rámci rodu jeden z nejvýše rostoucích druhů. Kvete od prosince do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, na bázi dřevnatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopisťovité, zhruba 15 mm dlouhé, dužnaté, svraskalé, šedozelené. Květenství je latnaté, stopkaté; kališní lístky jsou 2, zelené až narůžovělé, lesklé, velmi nápadně tmavě žíhané, vytrvávající, korunních lístků je 5–8, jsou obvejčité až mělce obsrdčité, až 10 mm dlouhé, růžové, načervenalé nebo i bílé. Plodem je tobolka.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 16. 2. 2019 (Chile, reg. Santiago, okolí Baños Morales).