CLERODENDRUM TATEI (F. Muell.) Munir – blahokeř

Syn.: Clerodendrum holtzei F. Muell., Strobilanthes tatei F. Muell.
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clerodendrum tatei

Rozšíření: Endemit severozápadu severoaustralského Top Endu, areál sahá od Darwinu jen po centrální oblast Arnhemské země.

Ekologie: Roste ve světlých lesích, v lesních lemech a v křovinaté vegetaci. Kvete od září do března.

Clerodendrum tatei

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, až 25 cm dlouhou, jemně chlupatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen kratičce řapíkaté, vejčité, 2–6 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na bázi klínovité až srdčité, celokrajné nebo nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální nebo axilární, vrcholičnaté, květy jsou bílé, vonné, kalich je zvonkovitý, chlupatý, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté, korunní trubka je 10–30 mm dlouhá, korunní cípy jsou úzce obvejčité; nitky tyčinek a čnělka jsou bílé. Plody jsou kulovité tobolky dosahující v průměru 5–10 mm, v době zralosti jsou temně nachové až černé.

Poznámka: Rod Clerodendrum je početný, jeho 239 druhů se vyskytuje v tropech a částečně i v subtropech obou zemských polokoulí. Z australského Severního teritoria je uváděno šest zástupců tohoto rodu, jen tento jediný druh je bylinou, ostatní jsou dřevinami.
Ralph Tate (1840–1901), na nějž odkazuje druhové jméno, byl původem britský botanik a geolog, jenž působil v Austrálii.

Clerodendrum tatei
Clerodendrum tatei
Clerodendrum tatei

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).