COMMIPHORA PERVILLEANA Engl. – myrhovník

Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité

Commiphora pervilleana

Rozšíření: Endemit západu a severu Madagaskaru, vyskytuje se v provinciích Antsiranana, Mahajanga a Toliara.

Ekologie: Součást řídkých světlých lesů a křovin na písčitých podkladech nebo na vápencových skalách; vystupuje do nadmořské výšky 600 m.

Commiphora pervilleana

Popis: Menší opadavý jednodomý stromek nebo keř, dorůstá výšky 2–6 m; borka na kmeni a větvích je hnědá, s červenavými lenticelami, odlupuje se v papírovitých plátech. Listy jsou střídavé, zpeřené, s 2–4 jařmy, 5–16 cm dlouhé; lístky jsou krátce řapíčkaté, podlouhlé až vejčitě kopinaté, 2,5–5 cm dlouhé a 1,6–2,5 cm široké a s nasazenou, 0,8–1,2 cm dlouhou špičkou, koncový lístek je poněkud větší. Samčí květenství je lata 20–30 cm dlouhá, nese klubíčka tvořená 2–5 přisedlými 4četnými květy podepřenými drobnými kopinatými listeny; kalich je lysý, cípy jsou 3krát delší než kališní trubka; korunní lístky jsou kopinaté, asi 3,5 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 8. Samičí květenství je 2–10 cm dlouhý hrozen s jednotlivými květy podobnými květům samčím; místo tyčinek se staminodii; semeník je lysý. Plodem je obvejcovitá peckovice asi 1,5 cm dlouhá a 1,3 cm široká, s krátkou špičkou, uvnitř s červenooranžovou dužninou.

Poznámka: Z dosti početného rodu Commiphora se na Madagaskaru uvádí celkem 32 druhů, z nich je 20 endemických. Badatelé však předpokládají, že dalších asi 15 druhů nebylo dosud popsáno.

Commiphora pervilleana
Commiphora pervilleana
Commiphora pervilleana
Commiphora pervilleana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha).