Syn.: Consolida hispanica (Willk. ex Costa) Greuter et Burdet, Consolida orientalis var. hispanica (Willk.) Losa et Rivas Goday, Delphinium ajacis var. orientale (Gay) Finet et Gagnep., Delphinium bithynicum Griseb., Delphinium hispanicum Willk. ex Costa, Delphinium orientale J. Gay
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Consolida orientalis

Rozšíření: Tento druh ostrožky je původní v jižní Evropě, jihozápadní Asii (až po Írán a Turkmenistán) a v severní Africe. K nám je pouze druhotně zavlékán, poprvé byl doložen v roce 1897. Zplaňuje především v termofytiku, částečně i v mezofytiku (Rakovnicko, okolí Prahy, Český kras a České středohoří, Polabí, okolí Brna a jinde).

Ekologie: Ostrožka východní vyhledává pole, rumiště, nádraží, skládky, objevuje se také kolem cest. Občas se pěstuje i v zahradách. Kvete od června do srpna.

Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 20–100 cm. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená. Listy jsou dlanitě dělené do čárkovitých až čárkovitě kopinatých úkrojků, které jsou 1–2,5 mm široké, jemně brvité nebo olysalé. Květenstvím je hustý hrozen; jednotlivé květy jsou 15–25 mm velké; dolní listeny jsou dřípené, delší než květní stopky, okvětní lístky jsou široce vejčité, většinou červenofialové, ostruha je poměrně krátká, 7–10 mm dlouhá, nektariové lístky jsou 3laločné. Plodem je žláznatě chlupatý měchýřek, náhle v zobánek zúžený.

Consolida orientalisConsolida orientalis
Consolida orientalis
Consolida orientalis
Consolida orientalis
Consolida orientalisConsolida orientalis

Fotografovali Lubomír Rak, dne 5. 6. 2004 (Česko, Praha-Chuchle), a Ladislav Hoskovec, dne 4. 6. 2018 (Český Brod).