Syn.: Delphinium consolida L., Delphinium segetum Lam., Consolida arvensis Opiz, Consolida segetum (Lam.) Schur
Česká jména: ostružka polní (Presl 1819), výzolník polní (Opiz 1852), stračka polní (Sloboda 1852, Čelakovský 1879)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Consolida regalis
Rozšíření: Evropa (kromě Pyrenejského poloostrova, Británie a nejsevernějších oblastí kontinentu), Malá Asie, jižní Sibiř, ostrůvkovitě zasahuje i do Střední Asie. Druh byl zavlečen i do Makaronésie a Severní Ameriky. U nás se vyskytuje roztroušeně především v teplejších oblastech. V Česku se vyskytuje v nominátním poddruhu, na sousedním Slovensku se objevuje vzácně i v poddruhu C. r. subsp. paniculata.
Ekologie: Roste jako polní plevel v obilí, podél polních cest, na úhorech a mezích, objevuje se i na rumištích a skládkách. Kvete od května do srpna.
Consolida regalis
Popis: Jednoletá bylina, 20–50(–120) cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, větvenou, krátce chlupatou. Přízemní listy brzy zasychají, jsou řapíkaté, 2krát peřenosečné, lodyžní listy jsou přisedlé, členěné do úzkých úkrojků. Květy vyrůstají v chudých latách; dolní listy jsou 3četné, horní čárkovité; květní stopky jsou delší než listeny; kalich je modrý, někdy i bílý nebo růžový; 12–15 mm dlouhý; ostruha je kolmo odstálá, 12–25 mm dlouhá; korunní lístky jsou ostruhaté, přeměněné v 3laločné medníky. Plody jsou měchýřky, které jsou 3krát delší než široké.
Využití: Tento druh ostrožky se pěstuje také v zahradách jako dekorativní letnička. V minulosti se používal i v lidové medicíně.
Consolida regalis
Consolida regalisConsolida regalis
Consolida regalis
Consolida regalis
Consolida regalis
Fotografováno v červnu 2004 (Mohelenská hadcová step) a v červnu 2017 (Vrbice).