CORDIA DODECANDRA A. DC.

Syn.: Cordia angiocarpa A. Rich., Lithocardium angiocarpum (A. Rich.) Kuntze, Lithocardium dodecandrum (A. DC.) Kuntze, Plethostephia angiocarpa (A. Rich.) Miers
Česká jména: obduž (Presl 1846), kordie (Polívka 1908)
Čeleď: Cordiaceae Dumortier – kordiovité

Cordia dodecandra

Rozšíření: Nepříliš velký areál se rozkládá v Mexiku (ve státech Morelos, Veracruz, Tabasco, Chiapas, Campeche, Yucatán a Quintana Roo), dále v Belize, Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, také na Jamajce.

Ekologie: Provází okraje nízkých opadavých lesů, občas se vyskytuje i podél cest. Vystupuje jen do nadmořské výšky 500 m.

Cordia dodecandra

Popis: Opadavý strom vysoký až 10 m; letorosty jsou olysalé. Listy jsou střídavé, řapík je 0,6–4,5(–6) cm dlouhý; čepel je eliptická, (4–)6–16(–21) cm dlouhá a 3–9,5 cm široká, na líci krátce chlupatá a drsná, na rubu měkce chlupatá, na bázi uťatá až zaokrouhlená, na okraji zvlněná, někdy nezřetelně zubatá, na vrcholu tupá. Květenství je koncové, složené z vijanů, 6,5–16 cm dlouhé; kalich je trubkovitý až zvonkovitý, 8–15 mm dlouhý, většinou s 5 velmi krátkými cípy; koruna je nálevkovitá, 3–5 cm dlouhá, oranžová až červená, s (12–)15(–18) trojúhelníkovitými cípy dlouhými 4–10 mm; tyčinek bývá v počtu korunních cípů; semeník je polospodní, s dlouhou čnělkou. Plod je elipsoidní, světle žlutá nepravá peckovice 2,3–3,8 cm dlouhá, tvořená zdužnatělým vytrvalým kalichem, se 4 pouzdry, v každém je jediné semeno.

Záměny: Občas se vyskytuje spolu s druhem Cordia sebestena, který se však liší poněkud většími květy s 5–7 cípy a bílými plody.

Cordia dodecandra
Cordia dodecandra
Cordia dodecandra
Cordia dodecandra
Cordia dodecandra

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 20., 21. a 27. 2. 2015 (Belize: Cuello, Lamanai a Blue Hole).