CRASSULA OVATA (Mill.) Druce – tlustice vejčitá

Syn.: Cotyledon lutea Lam., Cotyledon ovata Mill., Crassula argentea Thunb., Crassula articulta Zuccagni, Crassula nitida Schoneland, Crassula obliqua Aiton, Crassula portulacea Lam., Toelkenia ovata (Mill.) P. V. Heath
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Crassula ovata

Rozšíření: Jižní Afrika, oblast KwaZulu-Natal, Eastern Cape (na západ po East London).

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, v savaně, ve společenství keřů a dalších sukulentů.

Crassula ovata

Popis: Vytrvalá bylina vytvářejí velké rozvětvené kompaktní keře až 3 m vysoké. Větve jsou pevné, hnědě zabarvené. Listy vstřícné, tmavě zelené, obvejčité, lesklé, ztlustlé, na okraji červeně zabarvené. Květy oboupohlavné, pětičetné tvářející vrcholičnaté květenství, květní stopky většinou načervenalé. Kalich i koruna volné, korunní lístky bílé, někdy narůžovělé, tyčinky ve dvou kruzích. Plod je měchýřek s drobnými semeny.

Využití: Oblíbená pokojová rostlina, zřejmě nejznámější sukulent pěstovaný po celém světě. Často se pěstuje v hranatých porcelánových nádobách jako rostlina přinášející do domácnosti peníze. Odtud její anglická pojmenování jako Money Tree, Penny Tree, Dollar Tree apod. Často bývá pěstována jako bonsai. V domácnosti kvete velmi zřídka, kvetou jen staré rostliny. Pěstují se i různé kultivary, u nás zejména ‘Monstrosa’ a ‘Tricolor’.
V Africe se konzumují kořeny upravené na kaši s mlékem. Listy jsou v lidovém léčitelství používány jako prostředek proti průjmu nebo při léčbě epilepsie.

Crassula ovata
Crassula ovata
Crassula ovata
Crassula ovata

Fotografováno ve dnech 14. 2. 2014 (Španělsko, Barcelona, Montjuic) a 23. 2. 2014 (rostliny z kultury).