Syn.: Cuphea bonariensis Gill. ex Hook. et Arn., Cuphea commersoniana (A. St.-Hil.) Koehne, Cuphea glabra Gill. ex Hook. et Arn., Cuphea ligustrina Cham. et Schltdl., Cuphea ligustrina var. commersoniana A. St.-Hil., Cuphea megapotamica Spreng., Cuphea silenoides (A.St.-Hil.) Herter
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se na jihu a jihovýchodě Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica), v Uruguayi, Paraguayi a na severovýchodě Argentiny. Údaje z Bolívie se zřejmě vztahují k jinému druhu (Cuphea racemosa).
Ekologie: Roste na stanovištích vlhkých, na březích vodních toků a v mokřinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 20–50 cm vysoký, s větvemi poléhavými až vystoupavými, jemně žláznatě chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle kopinaté, 2–6 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé. Květy vyrůstají na krátkých stopkách v chudokvětých hroznech, češule je válcovitá, asi 15 mm dlouhá, slabě zakřivená, zelená, na žebrech červeně naběhlá a jemně chlupatá, na vrcholu se 6 kališními cípy, které jsou zhruba stejně velké nebo je dorzální cíp o něco málo větší; korunních lístků je 6, jsou volné, eliptické až obvejčité, nehetnaté, růžové až nafialovělé, 2 dorzální lístky jsou o něco větší. Plodem je tobolka.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).