Syn.: Parsonsia hyssopifolia (Kunth) Standl.
Česká jména: hlazenec (Presl 1846, Polívka 1900), kufea (Mareček 1994)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité
Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika až po Kolumbii. Bývá vysazován jako okrasná rostlina v mnoha tropických i subtropických oblastech světa, může se i šířit na sekundární stanoviště. Byl tak zaznamenán jak na četných lokalitách v Novém světě, tak na východní polokouli, je uváděn z Réunionu, Tchaj-wanu, jihovýchodní Asie i Austrálie, objevuje se též na pacifických ostrovech (např. Mikronésie, Nová Kaledonie, Fidži, Nový Zéland, Francouzská Polynésie, Havajské ostrovy, Galapágy aj.).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, často na skalnatých březích vodních toků, nezřídka i na stanovištích narušovaných lidskou činností, kolem silnic a cest, v příkopech a na náspech. Kvete po celý rok.
Popis: Keřík dosahující výšky 20–70 cm, bohatě větvený, s větvemi poléhavými až přímými a listy víceméně vstřícnými, přisedlými, úzce kopinatými až obkopinatými, 15–30 mm dlouhými a 4–8 mm širokými, většinou lysými. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na konci větví, jejich stopky jsou 3–8 mm dlouhé; češule je trubkovitá, 5–7 mm dlouhá, zelená nebo červeně naběhlá, lysá, na bázi zaoblená, kališní lístky jsou stejné, trojúhelníkovité, krátké; korunních lístků je 6, dva dorsální jsou menší, 3–5 mm dlouhé, fialové, růžové nebo bílé; tyčinek je 11. Plodem je vejcovitá tobolka, až 3,5 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina tropů a subtropů, v klimatických podmínkách střední Evropy se pěstuje jako letnička nebo pokojová rostlina.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Dempo).