CYNANCHUM VIMINALE (L.) Bassi

Syn.: Asclepias acida Roxb., Cynanchum acidum (Roxb.) Oken, Cynanchum aphyllum L., Cynanchum tetrapterum (Turcz.) R. A .Dyer ex Bullock, Euphorbia viminalis L., Sarcostemma aphyllum R. Br. ex Schult., Sarcostemma tetrapterum Turcz., Sarcostemma viminale (L.) R. Br.
Česká jména: dužnověnec bezlistý (Presl 1846), tolita (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Cynanchum viminale

Rozšíření: Široce rozšířený druh tropických oblastí Starého světa, jehož areál se rozprostírá v subsaharské Africe, na Madagaskaru i jihu Arabského poloostrova, v Indii, Barmě, Indočíně a v severní části Austrálie. Bývá rozlišováno zhruba devět poddruhů.

Ekologie: Roste v suché křovinaté vegetaci, obvykle na skalnatých stanovištích, ale také jako liána v pobřežní křovinaté až lesnaté vegetaci. Kvete v průběhu celého roku.

Popis: Vytrvalá sukuletní rostlina s lodyhou přímou, často též plazivou nebo opíravou, někdy i více než 5 m dlouhou, lysou nebo na mladých výhonech jemně chlupatou, mléčící. Listy jsou jen šupinovité, vejčité. Květenství je přisedlé, vyrůstá v uzlinách lodyhy nebo při jejím vrcholu, je 2–30květé; květy jsou vonné, korunní cípy jsou 4–8 mm dlouhé, bělavé až žluté, pakorunka je bílá, vnější prstenec je kratší než gynostegium, výrůstky pakorunky jsou 0,6–1,8 mm dlouhé, nehetnaté. Plody jsou měchýřky vyrůstající jednotlivě nebo v páru, 5–18 cm dlouhé.

Využití: Latex rostliny může způsobit na kůži popáleniny, přesto je tato rostlina používána v tradiční medicíně k léčbě řady neduhů. J. S. Presl ve svém Všeobecném rostlinopisu (1846) o této liáně říká, že mléko z rozeh jest mírné, nakyslé, a tudyž se potřebuje na cestách k uhašení žízně.

Sarcostemma viminale
Cynanchum viminale
Cynanchum viminale
Sarcostemma viminale
Sarcostemma viminale
Cynanchum viminale

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 5. 2. 2011 (bělokvěté: Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, Anse Major); Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).