Syn.: Aprevalia floribunda Baill., Aprevalia perrieri R. Vig., Delonix adansonioides (R. Vig.) Capuron, Poinciana adansonioides R. Vig.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Endemit jihozápadního Madagaskaru, údajně však byl zaznamenán i v národním parku Isalo v horách centrální části ostrova, je tedy uváděn z provincií Toliara a Fianarantsoa.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, v trnitém buši, často na píscích nebo na vápenci, obvykle v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 250 m (v Isalu až přes 820 m).
Popis: Opadavý strom, 10–15 m vysoký, s přímým, na bázi mírně rozšířeným kmenem a borkou šedivou, odlupující se v plátech. Listy jsou řapíkaté, 2krát sudozpeřené, listové vřeteno 1. řádu je 7–25 cm dlouhé, s 2–5 páry listů, listové vřeteno 2. řádu je 5–14 cm dlouhé, s lístky ve 4–10 párech, které jsou široce eliptické, 13–25 mm dlouhé a 8–10 mm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé nebo vykrojené. Květenství je terminální, chocholičnaté, bohaté; kalich je 23–25 mm dlouhý, kališní cípy jsou kopinaté až vejčité, dužnaté, na vrcholu špičaté, zelené, vně lysé; nejvyšší korunní lístek je vejčitý, nehetnatý, až 40 mm dlouhý, žlutý, ostatní jsou asi 25 mm dlouhé; nitky tyčinek jsou až 60 mm dlouhé, prašníky 4–5 mm dlouhé. Plodem je zploštělý lusk až 25 cm dlouhý a 6 cm široký.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2014) řadí tento druh k méně dotčeným (LC), avšak jeho původní lokality – především v trnitém buši – postupně zanikají, jsou ničeny mýcením dřevin i rozšiřujícím se pastevectvím, populace druhu jsou fragmentovány.
Využití: Jako okrasná dřevina je s oblibou vysazován v zahradách a parcích, v malgašských vesnicích je sázen i do živých plotů. Z kmenů se vyrábějí lehké lodě – pirogy, pryskyřice se používá jako lepidlo.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, Arboretum d’Antsokay).