DELOSPERMA COOPERI (Hook. f.) L. Bolus

Syn.: Mesembryanthemum cooperi Hook. f.
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité

Delosperma cooperi

Rozšíření: Pochází z nevelké oblasti Jihoafrické republiky, kde s jistotou roste ve Free State. Pěstuje se v subtropech celého světa, v Itálii bylo zaznamenáno zplanění.

Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou řídké trávníky a kamenitá místa v porostech Acacia karroo, druhotně roste především na okrajích cest, na zídkách a kamenných tarasech.

Delosperma cooperi

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s poléhavými až plazivými stonky, vysoká asi 10 cm, tvoří často polštáře až o průměru 50 cm. Listy jsou vstřícné, dužnaté, přisedlé, čárkovité, téměř válcovité, až 5 cm dlouhé a 0,5–0,6 mm v průměru, šedavé, výrazně papilnaté. Květy jsou jednotlivé na konci větviček; kališních lístků je 5; korunní lístky jsou početné, čárkovité, růžové až nachové; tyčinky jsou přímé, zatímco bílá staminodia tvoří kuželovitý útvar uprostřed květu; semeník je spodní, srůstá obvykle z 5 plodolistů. Plody jsou 5pouzdré tobolky; semena jsou kulovitá.

Poznámka: Druhové jméno rostlina dostala podle Thomase Coopera (1815–1913), sběratele a pěstitele, který se v 60. letech 19. století podílel na botanickém průzkumu dnešní Jihoafrické republiky.

Delosperma cooperi
Delosperma cooperi

Fotografováno dne 17. 9. 2013 (Itálie, provincie Valle d’Aosta, Arnad).