Syn.: Acer hispanicum Pourr., Acer italum Lauth, Acer leptopterum Guss. ex Nyman, Acer montanum Carradori ex Lam., Acer opulifolium Chaix, Acer pseudoplatanus var. opulifolium (Chaix) Loudon, Acer rotundifolium Lam., Acer rupicolum Chabert, Acer sabaudum Chabert, nom. inval.
Česká jména: javor italský, javor kalinolistý (Mareček 1994)
Čeleď: Sapindaceae Juss. – mýdelníkovité

Acer opalus

Rozšíření: Pochází z jihozápadní Evropy, vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, ve Francii, zasahuje na západ Švýcarska, do jihozápadního Německa a na sever Itálie, dále se vyskytuje v severní Africe v Maroku a Alžírsku. Do jeho přízně náleží i podobný druh Acer obtusatum, který se odlišuje tupými špičkami laloků.

Ekologie: Stanovištěm jsou především doubravy na svazích, vystupuje do nadmořské výšky 1100(–2000) m.

Acer opalus

Popis: Opadavý strom, dorůstá výšky až 10(–20) m a jeho kmen může mít průměr až 1 m; borka je šedavá, odlupuje se v čtvercových plátech. Listy jsou vstřícné; řapík je 4–9 cm dlouhý; čepel je obvykle dlanitě 5laločná, 7–13 cm dlouhá a 5–16 cm široká, zelená, na podzim se barví žlutě, lysá, jen na rubu na žilkách a v jejich paždí pýřitá, laloky jsou na konci špičaté. Květenství jsou chudé nicí chocholíky s krátkými stopkami, vyvíjejí se před olistěním; květy jsou 5četné, oboupohlavné nebo samčí; květní obaly jsou většinou lysé; tyčinek je 8; semeník je svrchní. Dvojnažky jsou 2,5–5 cm dlouhé, svírají spolu přibližně pravý úhel, jejich křídla jsou žilkovaná.

Acer opalus
Acer opalus
Acer opalus
Acer opalus

Fotografováno dne 20. 9. 2013 (Švýcarsko, kanton Valais, Aven).