Syn.: Delphinium amabile Tidestr., Delphinium apachense Eastw., Delphinium coelestinum Rydb., nom. illeg.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Rostlina aridních oblastí jihozápadu USA (jižní Kalifornie, jižní Nevada, jihozápadní Utah, Arizona) a severozápadního Mexika (Baja California, Sonora).
V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, nominátní má květy světle azurové (na našich snímcích), subsp. subglobosum temně modré, kvete většinou před třetí dekádou května, subsp. pallidum má okvětní lístky v různých tónech růžové, lila či bílé a kvete většinou až od třetí dekády května.
Ekologie: Roste v polopouštních křovinatých formacích a na skalnatých dnech a stěnách kaňonů, v nadmořských výškách od 200 až do 3900 m. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, (17–)30–60(–100) cm dlouhou, na bázi někdy načervenalou, lysou nebo chlupatou. Bazální řapíkaté listy jsou v obrysu pentagonální, 7–50 mm dlouhé a 10–80 mm široké, lysé či chlupaté, rozeklané do 3–18 úkrojků, většinou zasychají ještě před rozkvětem; lodyžních listů je 3–7, jsou střídavé, menší než bazální. Květenství je hroznovité, (6–)10–40(–74)květé; květní stopky jsou lysé či roztroušeně chlupaté, listence čárkovité, 2–6(–16) mm dlouhé, zelené, lysé či chlupaté; vnější okvětní lístky jsou petaloidní, přímé či dozadu zahnuté, (7–)9–13 mm dlouhé a 2–7 mm široké, ostruha je mírně zakřivená, 7–15 mm dlouhá; vnitřní okvětní lístky jsou výrazně menší, dlouhé 3–6 mm. Květy včetně ostruhy mohou být roztroušeně chlupaté nebo lysé, zbarvené v různých tónech modré, případně růžové či bílé. Tyčinek je mnoho, gyneceum tvoří tři plodolisty. Plody jsou měchýřky, které jsou 9–21 mm dlouhé.
Využití: Navzdory obsahu toxických alkaloidů používali původní Američané tuto rostlinu v tradiční medicíně. Rozemleté usušené kořeny rozmíchané s vodou na hustou kaši přikládali zevně na postižená místa k zmírnění otoků.
Fotografováno dne 7. 6. 2019 (USA, Kalifornie, předhůří Inyo Mountains).