Syn.: Desmodium physocarpos Vogel, Desmodium pulcherrimum Shuttlew. ex Griseb., Desmodium purpureum (Mill.) Fawc. et Rendle, Desmodium stipulaceum DC., Hedysarum purpureum Mill., Hedysarum stipulaceum Sessé ex DC., Hedysarum tortuosum Sw., Meibomia physocarpa (Vogel) Kuntze, Meibomia purpurea (Mill.) Vail, Meibomia stipulacea (DC.) Kuntze, Meibomia tortuosa (Sw.) Kuntze
Česká jména: stužkovec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Neotropický druh svým areálem sahající od Mexika a Antil až po východní Brazílii a severní Argentinu. Zdomácněl v řadě tropických a subtropických oblastí východní polokoule, sekundární výskyt je uváděn také z jihu USA.
Ekologie: Roste v křovinách, často na skalnatých místech, podél skalnatých či písčitých koryt vodotečí. Druhotně roste podél cest, na okrajích polí nebo pastvin a na jiných člověkem narušovaných stanovištích.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř dorůstající výšky 50–200 cm, obvykle bohatě větvený. Lodyha je tenká, oblá, v horní části krátce chlupatá, na bázi dřevnatějící, často načervenalá. Listy jsou řapíkaté, 3četné, zřídka jednoduché, lístky jsou kopinaté nebo eliptické, chlupaté, koncový lístek je větší než oba postranní, s nápadně dlouhým řapíčkem. Palisty jsou trojúhelníkovité, asi 1 cm dlouhé, chlupaté. Květy vytvářejí hroznovitá až latnatá květenství, která jsou 15–40 cm dlouhá, jednotlivé květy jsou dlouze stopkaté, vyrůstají většinou ve svazečcích po 2, kalich je 2–4 mm dlouhý, jemně chlupatý, květy jsou drobné, růžové, namodralé, nafialovělé nebo i bílé se světlými skvrnkami na bázi pavézy, která je obvejčitá, až 3,5 mm dlouhá a 2 mm široká, křídla jsou až 3,5 mm dlouhá, člunek je až 4 mm dlouhý. Plodem je chlupatý struk, nejčastěji se 3–7 zaškrceními.
Využití: Používá se na zelené hnojení a jako meziplodina.
Fotografováno dne 21. 11. 2021 (Réunion, Le Grand Brûlé).