DIPHASIUM SCARIOSUM (G. Forst.) Rothm.

Syn.: Diphasium decurrens (R. Br.) Holub, Lycopodium decurrens R. Br., Lycopodium distans Colenso, Lycopodium lessonianum A. Rich., Lycopodium scariosum G. Forst., Stachygynandrum scariosum (G. Forst.) P. Beauv.
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité

Diphasium scariosum

Rozšíření: Druh s areálem rozloženým v Malesii a na ostrovech v západním Pacifiku, vyskytuje se v oblasti od Bornea, Filipín a Nové Guiney až po Nový Zéland, Chathamské ostrovy a jihovýchodní Austrálii.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na březích vodních toků, v křovinaté vegetaci i na vlhkých skalách, v pásmu od pobřeží až do subalpínského stupně.

Diphasium scariosum

Popis: Plavuň s lodyhou poléhavou, i více než 100 cm dlouhou, dichotomicky větvenou a s větvemi vystoupavými, až 50 cm dlouhými. Listy na sterilních větvích jsou dimorfní, žlutozelené, horní dvouřadě uspořádané, kopinaté až vejčité, 3–5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, často srpovitě zahnuté, spodní jen šupinovité, zhruba 0,2 mm dlouhé; fertilní větve jsou až 60 cm dlouhé, zakončené výtrusnicovými klasy, které jsou vzpřímené, 1–6 cm dlouhé, většinou jednotlivé, jen vzácně vyrůstají v páru.

Poznámka: Rod Diphasium zahrnuje pravděpodobně čtyři druhy; v části botanických databází je dosud řazen k rodu Lycopodium, stejně jako například všechny druhy rodu Diphasiastrum nebo rod Pseudodiphasium.

Diphasium scariosum
Diphasium scariosum
Diphasium scariosum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Fiordland National Park).