Syn.: Diphasium decurrens (R. Br.) Holub, Lycopodium decurrens R. Br., Lycopodium distans Colenso, Lycopodium lessonianum A. Rich., Lycopodium scariosum G. Forst., Stachygynandrum scariosum (G. Forst.) P. Beauv.
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Rozšíření: Druh s areálem rozloženým v Malesii a na ostrovech v západním Pacifiku, vyskytuje se v oblasti od Bornea, Filipín a Nové Guiney až po Nový Zéland, Chathamské ostrovy a jihovýchodní Austrálii.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, na březích vodních toků, v křovinaté vegetaci i na vlhkých skalách, v pásmu od pobřeží až do subalpínského stupně.
Popis: Plavuň s lodyhou poléhavou, i více než 100 cm dlouhou, dichotomicky větvenou a s větvemi vystoupavými, až 50 cm dlouhými. Listy na sterilních větvích jsou dimorfní, žlutozelené, horní dvouřadě uspořádané, kopinaté až vejčité, 3–5 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, často srpovitě zahnuté, spodní jen šupinovité, zhruba 0,2 mm dlouhé; fertilní větve jsou až 60 cm dlouhé, zakončené výtrusnicovými klasy, které jsou vzpřímené, 1–6 cm dlouhé, většinou jednotlivé, jen vzácně vyrůstají v páru.
Poznámka: Rod Diphasium zahrnuje pravděpodobně čtyři druhy; v části botanických databází je dosud řazen k rodu Lycopodium, stejně jako například všechny druhy rodu Diphasiastrum nebo rod Pseudodiphasium.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Fiordland National Park).