Platanus ×hispanica, platan javorolistý (Platanaceae):
- Výška stromu: 22 m (v roce 2004)
- Obvod kmene: 472 cm
- Šířka koruny: 20 m
- Odhadované stáří: okolo 200 let
Dvořákův platan pojmenovaný po skladateli Antonínu Dvořákovi roste v městském lázeňském parku Dvořákovy sady v Karlových Varech. Památným stromem byl vyhlášen 1. ledna 1986. Je jedním z největších památných stromů Karlovarska.
Samostatně stojící Dvořákův platan nad okrasným jezírkem u Sadové kolonády je rozložitý strom s nízkým tlustým kmenem bez jakékoli dutiny. Pod platanem proudí davy lázeňských hostů a návštěvníků z různých končin světa.
Během svého života viděl kolem sebe na konci 19. století vznik městského parku namísto bývalé zahrady, kdy byl u jeho paty vytvořen okrasný rybníček s vodotryskem. Jemu na dohled se přestavovaly nebo stavěly domy s historizujícími a secesními fasádami kolem lázeňského centra u řeky Teplé – dodnes můžeme vidět, jak měl pravdu Le Corbusier, který nazval Karlovy Vary „sletem dortů“. Koncem 19. století postavili ve městě na dvacet zdobných objektů vídeňští architekti Fellner a Helmer. Vedle například divadla, Vřídelní kolonády, Císařských lázní a slavnostního sálu Grandhotelu Pupp vznikla podle jejich projektu na okraji městského parku litinová koncertní a restaurační hala Blanenský pavilon. Dnes už z pavilonu v parku zůstala pouze jeho promenádní část zvaná Sadová kolonáda. Tady začíná zóna karlovarských pramenů – v bílém litinovém krajkoví kolonády je vyveden dnes velmi oblíbený Hadí pramen, v podzemí vedlejšího Vojenského lázeňského ústavu Sadový pramen. V roce 1974 byl městský park mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou nově upraven a nazván na počest českého slavného hudebního skladatele Dvořákovy sady. Antonín Dvořák si ve své době Karlovy Vary velmi oblíbil, navštívil je sedmkrát a měla tu evropskou premiéru i jeho Novosvětská symfonie.
V prostoru parku Dvořákovy sady se nacházejí další dva památné stromy – Sadový platan a jírovec Antonín.
Fotografovala Jiřina Slavíková, dne 15. 10. 2020.