Syn.: Ecbolium linneanum var. decaryi Benoist, Ecbolium longiflorum Turrill
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se na západě a jihu ostrova, byl potvrzen v provinciích Mahajanga a Toliara. Na Madagaskaru roste celkem 7 druhů tohoto rodu, z nichž 6 je endemických. Celkově se ve světě vyskytuje asi 22 druhů tohoto rodu, kromě Madagaskaru je najdeme ještě ve východní a jižní Africe, na Komorech a Arabském poloostrově, v Indii i Malajsii.
Ekologie: Roste v tropických suchých lesích a křovinách, na píscích a dunách, stejně tak na antropicky ovlivněných lokalitách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Polokeř, až 100 cm vysoký, chudě větvený. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, až 2,5 cm dlouhé a 1 cm široké, celokrajné. Květy vykvétají v klasech na konci větví, listeny jsou vejčité, špičaté, zelené, delší než kalich; kalich je téměř pravidelný, se zelenými kopinatými cípy; koruna je zřetelně dvoupyská, bledě žlutá, korunní trubka je úzká, zakřivená, až 2,5 cm dlouhá, jemně pýřitá; horní pysk je vzpřímený, úzký, na vrcholu rozeklaný ve 2 úzké cípy, dolní pysk je 3laločný; tyčinky jsou 2, dále jsou přítomna 2 staminodia; svrchní semeník je dvoupouzdrý, s jedním vajíčkem v každém pouzdře. Plodem je stopkatá vejcovitá tobolka; na semenech jsou hygroskopické háčky.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 2. 11. 2014 (Madagaskar, jižně od NP Zombitse-Vohibasia).