Syn.: Asphodelus regius Heynh., Eremurus bachtiaricus Boiss., Eremurus caucasicus Steven, Eremurus libanoticus Boiss., Eremurus sibiricus Weinm., Eremurus tauricus Weinm.
Česká jména: liliochvostec, Kleopatřina jehla (Mareček 1996)
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Íránsko-turanský druh přesahující v černomořské oblasti i do jihovýchodní Evropy, vyskytuje se na Krymu, Kavkaze, v Turecku, severním Iráku, Íránu, Libanonu, Afghánistánu a západním Pákistánu.
Ekologie: Roste ve stepích i na vysychavých kamenitých a skalnatých svazích a sutích, v nadmořské výšce od 1000 až do 2750 m. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina, v květu 70–150(–200) cm vysoká, lysá. Listy jsou kopinaté až řemenovité, 20–60 cm dlouhé a zhruba 4,5 cm široké. Květenství je hroznovité, 15–70 cm dlouhé, bohaté, listeny jsou úzce kopinaté, 10–15(–20) mm dlouhé, obvykle kratší než květní stopky, okvětní lístky jsou 10–13 mm dlouhé, bílé nebo zelenožluté, s purpurovými nebo zelenavými žilkami, tyčinky vynikají z okvětí, prašníky jsou oranžovočervené. Plodem je tobolka, 6–9 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Na Ukrajině a v Rusku zákonem chráněný druh.
Využití: Kdysi se mladé výhonky této rostliny objevovaly na trzích Krymu, Kavkazu a Kurdistánu jako zelenina k vaření.
Poznámka: Rod Eremurus zahrnuje asi 45 druhů, které se vyskytují v oblasti od Turecka a Krymu přes Střední Asii až po Čínu.
Fotografováno ve dnech 28. 5. 2013 (Turecko, Kösedağ Geçidi) a 6. 6. 2013 (Turecko, pohoří Bingöl Daglari).