Syn.: Eriogonum arachnoideum Hook. et Arn., Eriogonum auriculatum Benth., Eriogonum latifolium subsp. auriculatum (Benth.) S. Stokes, Eriogonum latifolium subsp. nudum (Douglas ex Benth.) S. Stokes, Eriogonum latifolium var. parvulum S. Stokes, Eriogonum longulum Greene, Eriogonum nudum var. perturbum M. E. Jones, Eriogonum oblanceolatum Greene
Čeleď: Polygonaceae Juss. – rdesnovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se roztroušeně na západě USA (Oregon, Washington, Kalifornie, západní Nevada) a na severu Mexika (Baja California).
Ekologie: Roste ve vlhkých pobřežních oblastech, stepích, polopouštích, v křovinách i řídkých lesích s převahou dubu nebo borovice a jalovce, i na chladných suchých stanovištích pohoří Sierra Nevada. Je to velmi variabilní druh, rozlišuje se 13–15 variet. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstající výšky 10–150 cm. Lodyhy jsou přímé nebo rozložené, 3–40 cm dlouhé, plné nebo duté, lysé až plstnaté, zelené až šedavé, někdy s přetrvávajícími listovými bázemi až do 1/4 výšky rostliny. Přízemní listy tvoří růžici, řapík je 1–10 cm dlouhý, čepel obkopinatá až vejčitá, 1–6 cm dlouhá a 1–4 cm široká, na líci lysá až plstnatá, šedě zelená, na rubu hustě bíle vlnatá nebo plstnatá, celokrajná, někdy zvlněná. Květenství je vrcholičnaté, 2–100 × 2–40 cm velké, obvykle vidličnatě větvené, lysé nebo až vlnaté, jeho koncové části jsou někdy staženy do zdánlivých okolíků. Květy jsou 2–4 mm dlouhé, listeny 3, šupinovité, 0,5–3 mm dlouhé, zvonkovité zákrovy jsou 2–4 mm dlouhé, lysé, pýřité až plstnaté, s 5–8 cípy; okvětních lístků je 6, jsou podlouhlé až obvejčité, na bázi srostlé, bílé, žluté nebo růžové, vně lysé nebo pýřité, tyčinky vyčnělé, 2–5 mm dlouhé. Plody jsou hnědé nažky, 1,5–3,5 mm dlouhé, lysé.
Využití: Původní obyvatelé Ameriky pojídali mladou nať. Odvar z kořene se používal při léčení kašle. Květy mají značné množství nektaru, jsou hojně navštěvovány hmyzem.
Fotografováno dne 23. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Sequoia).