Syn.: Erodium foetidum subsp. lucidum (Lapeyr.) O. Bolòs et Vigo, Erodium petraeum subsp. lucidum (Lapeyr.) D. A. Webb et Chater
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Endemit středních a východních Pyrenejí, roste na španělské i francouzské straně pohoří.
Ekologie: Roste na suchých kamenitých trávnících, na skalních římsách a ve skalních štěrbinách, v nadmořské výšce 1200–2200 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, dosahující výšky 5–20 cm, často tvoří polštáře; dřevnaté tlusté kořeny vytvářejí hlubokou kořenovou soustavu. Listy tvoří přízemní růžici, jsou dlouze řapíkaté, v obrysu podlouhlé až vejčité, vícenásobně zpeřené, olivově zelené, lysé nebo na líci řídce chlupaté, lesklé, koncové úkrojky jsou čárkovité až úzce kopinaté. Pětičetné květy jsou uspořádané po 2–4 v chudých okolících; stvoly pýřité; kališní lístky jsou volné, eliptické, 6–10 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, na vrcholku osinaté; korunní lístky jsou obvejčité, 8–13 mm dlouhé, bělavé nebo slabě narůžovělé, s fialovou žilnatinou. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou zobanitá, 5–6 mm dlouhá.
Poznámka: Náleží do taxonomicky obtížné příbuzenské skupiny kolem druhu Erodium foetidum, která se vyskytuje v Pyrenejích, v dalších pohořích Pyrenejského poloostrova a zasahuje i do Maroka. V rámci tohoto okruhu se rozlišuje na základě odění listů a znaků na květech i plodech 5–7 taxonů; skutečná taxonomická hodnota odchylek dosud není jednoznačně stanovena. Někteří badatelé tento taxon spojují s druhem Erodium glandulosum, který se však odlišuje matnými, oboustranně chlupatými listy a v základě růžovými korunami s ostře ohraničenou tmavou skvrnou na dvou horních lístcích, které jsou zároveň širší než tři lístky spodní.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa y Monte Perdido).