ERODIUM LUCIDUM Lapeyr. – pumpava / bocianik

Syn.: Erodium foetidum subsp. lucidum (Lapeyr.) O. Bolòs et Vigo, Erodium petraeum subsp. lucidum (Lapeyr.) D. A. Webb et Chater
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Erodium lucidum

Rozšíření: Endemit středních a východních Pyrenejí, roste na španělské i francouzské straně pohoří.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých trávnících, na skalních římsách a ve skalních štěrbinách, v nadmořské výšce 1200–2200 m. Kvete od června do srpna.

Erodium lucidum

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, dosahující výšky 5–20 cm, často tvoří polštáře; dřevnaté tlusté kořeny vytvářejí hlubokou kořenovou soustavu. Listy tvoří přízemní růžici, jsou dlouze řapíkaté, v obrysu podlouhlé až vejčité, vícenásobně zpeřené, olivově zelené, lysé nebo na líci řídce chlupaté, lesklé, koncové úkrojky jsou čárkovité až úzce kopinaté. Pětičetné květy jsou uspořádané po 2–4 v chudých okolících; stvoly pýřité; kališní lístky jsou volné, eliptické, 6–10 mm dlouhé, žláznatě chlupaté, na vrcholku osinaté; korunní lístky jsou obvejčité, 8–13 mm dlouhé, bělavé nebo slabě narůžovělé, s fialovou žilnatinou. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou zobanitá, 5–6 mm dlouhá.

Poznámka: Náleží do taxonomicky obtížné příbuzenské skupiny kolem druhu Erodium foetidum, která se vyskytuje v Pyrenejích, v dalších pohořích Pyrenejského poloostrova a zasahuje i do Maroka. V rámci tohoto okruhu se rozlišuje na základě odění listů a znaků na květech i plodech 5–7 taxonů; skutečná taxonomická hodnota odchylek dosud není jednoznačně stanovena. Někteří badatelé tento taxon spojují s druhem Erodium glandulosum, který se však odlišuje matnými, oboustranně chlupatými listy a v základě růžovými korunami s ostře ohraničenou tmavou skvrnou na dvou horních lístcích, které jsou zároveň širší než tři lístky spodní.

Erodium lucidum
Erodium lucidum
Erodium lucidum
Erodium lucidum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Ordesa y Monte Perdido).