Syn.: Chirocalyx pubescens Walp., Corallodendron caffrum (Thunb.) Kuntze, Duchassaingia caffra (Thunb.) Walp., Erythrina constantiana Micheli, Erythrina fissa C. Presl, Erythrina insignis Tod., Erythrina viarum Tod.
Česká jména: zarděnice (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, roste v Jihoafrické republice podél pobřeží v provinciích Eastern Cape a KwaZulu-Natal, zasahuje i do jižní části Mozambiku; hranice původního výskytu na jihozápadě areálu (v provincii Western Cape) je nejasná. Výsadby byly dále zaznamenány v Keni, severovýchodní Austrálii, na ostrově Svaté Heleny a na Norfolku.
Ekologie: Provází písčité a štěrkovité náplavy podél vodních toků, roste také jako součást lesů na zazemněných dunách a štěrcích na plochých pobřežích s mírnou subtropickou zimou, vystupuje do nadmořské výšky asi 200 m. Kvete před vyrašením listů a je opylována ptáky, ptáci rovněž šíří semena.
Popis: Opadavý strom vysoký 3,5–7(–20) m, větve nesou roztroušené ostny. Listy jsou obvykle soustředěny na koncích větví, jsou střídavé, trojčetné, koncový lístek je široce vejčitý až kosníkovitý, 8–16 cm dlouhý a 8–18 cm široký, na vrcholu dlouze zašpičatělý, postranní lístky jsou asymetrické, vejčité až podlouhlé, 7,5–13 cm dlouhé a 4,5–12(–13,5) cm široké, vřeteno je 2,8–7,8 cm dlouhé; řapík je bezostný, 6–16 cm dlouhý; palisty jsou drobné, opadavé. Květy tvoří hustý hrozen na stopce 19–38 cm dlouhé, olysalé; květní stopky jsou 2–6 mm dlouhé; kalich je 1–2 cm dlouhý, hnědý, plstnatý; koruna je oranžově červená, lysá, pavéza je obvejčitá až eliptická, 3,5–5,5 cm dlouhá, křídla jsou podlouhlá, 0,9–2,4 cm dlouhá, člunek je 0,8–2,1 cm dlouhý; tyčinek je 10, nitky 9 z nich srůstají do 2/3 délky; semeník je úzce kuželovitý, 1,4–2,7 cm dlouhý. Struk je válcovitý, (10–)12–20 cm dlouhý, černý, za zralosti lysý, s 4–6 semeny, nepravidelně zaškrcovaný; semena jsou 6–8 mm dlouhá, červená, s černým pupkem.
Využití: Dřevo je měkké, lehké a houbovité, z vydlabaných kmenů se např. vyráběly kánoe. Listy jsou jedovaté pro dobytek, jedovatá jsou i semena. Druh se ovšem využívá jako okrasná dřevina, v tradiční kultuře byl považován za magický a sázel se např. k hromům zulských náčelníků. V subtropech se vysazuje i mimo původní areál, oblíbený je např. v Kalifornii.
Poznámka: Rod Erythrina je pantropický a v současnosti se v něm rozlišuje 122 druhů (POWO 2021). Převážně většina z nich roste v tropech, jen nemnoho z nich zasahuje i do oblastí se subtropickým podnebím.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Wilderness, Garden Route National Park, niva říčky Serpentine).