Syn.: Cineraria abrotanifolia (L.) P. J. Bergius, Euryops athanasiae DC., Euryops comosus Cass., Euryops comptonii Hutch., Euryops diversifolius Harv., Euryops intermedius DC., Euryops speciosus Hutch., Jacobaeastrum abrotanifolium (L.) Kuntze, Jacobaeastrum diversifolium (Harv.) Kuntze, Othonna abrotanifolia L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis. Areál se táhne v jihoafrické provincii Western Cape mezi horskými skupinami Cedarberg a Langerberg, včetně Kapského poloostrova a skupiny Kogelberg. Byl zavlečen do jihovýchodní Austrálie a Tasmánie.
Ekologie: Typickým prostředím jsou svahy na velmi tvrdých kyselých pískovcích v prostředí mediteránního klimatu s vlhkými mírnými zimami a horkým suchým létem; provází vegetaci formace fynbos. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m.
Popis: Přímý, často jen na bázi rozvětvený lysý keřík vysoký 0,2–1(–2) m; větvičky jsou hustě olistěné. Listy jsou střídavé, přímo až kolmo odstálé, peřenosečné, 6–9 cm dlouhé, úkrojky jsou čárkovité až nitkovité. Úbory jsou dlouze stopkaté, vyrůstají jednotlivě na koncích větviček, na bázi stopek úborů jsou chomáčky vlnatých chloupků; zákrov je polokulovitý 1–2řadý; všechny květy jsou žluté, trubkovité, jazykovité jsou samičí, trubkovité oboupohlavné, s 5 cípy. Plodem jsou lysé nažky 2,5–5,5 mm dlouhé, s 10 žebry, na vrcholku s bílým kuželovitým přívěskem asi 1 mm dlouhým.
Poznámka: Do početného rodu Euryops se řadí zhruba 100 druhů, z nichž převážná většina roste v jižní polovině afrického kontinentu. V květenné říši Capensis je jich známo asi 30; naproti tomu na sever od rovníku jich vyznívá jen velmi málo. V Etiopii roste Euryops pinifolius, ještě dále na sever zasahuje Euryops arabicus, který je znám jak ze severovýchodní Afriky, tak z ostrova Sokotry a z hor na Arabském poloostrově.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Hermanus, rezervace Fernkloof; Table Mountain National Park, výstup z Kapského Města na Stolovou horu).