FOETIDIA MAURITIANA Lam.

Syn.: Foetidia borbonica J. F. Gmel.
Čeleď: Lecythidaceae A. Rich. – hrnečníkovité
Foetidia mauritiana
Rozšíření: Endemit Maskarén, roste na Réunionu i Mauriciu. V rodu Foetidia je nyní rozeznáváno celkem 17 druhů, z nichž 14 je endemických v různých částech Madagaskaru. Pouze jediný se vyskytuje na africkém kontinentě v Tanzánii; kromě tohoto druhu je znám ještě jeden druh z Maskarén, a to Foetidia rodriguesiana, která je endemitem vzdáleného ostrova Rodrigues; uváděný výskyt na Zanzibaru a Komorách se zřejmě vztahuje k zástupci jiného rodu.
Ekologie: Stanovištěm jsou poloopadavé lesy v sušších částech obou ostrovů, které leží ve srážkovém stínu tamních monzunů. Lokality leží od hladiny moře do nadmořské výšky 500 m.
Popis: Stálezelený keř nebo menší strom, dorůstá výšky 7–15(–20) m. Listy jsou střídavé, většinou soustředěné na koncích větviček, kožovité, eliptické, 8–13 cm dlouhé a 3,5–6,3 cm široké, symetrické, tmavozelené, lysé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Čtyřčetné květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou asi 3 cm dlouhé, za plodu se prodlužují až na 4 cm; češule je kuželovitá; vytrvalé okvětí vyrůstá na horním okraji češule, je volné, dužnaté, kopinaté, 2,2–2,5 cm dlouhé, zelené, na vrcholu zašpičatělé; tyčinek je mnoho, bílých, uspořádaných ve svazečcích a 2,2–2,8 cm dlouhých; semeník je spodní, čnělka dosahuje délky tyčinek, blizna je 4dílná. Plod je kuželovitý, nepukavý, vícesemenný, disk na vrcholu je zaobleně čtvercovitý, o průměru asi 1 cm.
Využití: Dřevo z tohoto druhu je velmi kvalitní a bylo v minulosti používáno k výrobě nábytku. Vlivem poničení stanovišť jsou však dnes větší stromy velmi vzácné, takže dřevařské využití nyní nepřichází v úvahu.
Poznámka: Čeleď Lecythidaceae má těžiště druhové diverzity v tropické Americe a řadu zástupců na západě Afriky; ve zbytku tropů Starého světa se vyskytuje jen rod Foetidia a početnější skupina kolem rodu Barringtonia.
Foetidia mauritianaFoetidia mauritiana
Foetidia mauritiana
Fotografovali Alena Vydrová, dne 19. 9. 2008 (Réunion, St. Leu, botanická zahrada Les Colimaçons), a Ljuba Procházková, dne 8. 11. 2014 (Mauricius, Chamarel).