Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh byl popsán z vrcholové části venezuelské hory Roraima, je uváděn i z dalších míst, například z masivu Cerro Marahuaca v jižní Venezuele. Jeho areál pravděpodobně nepřekračuje oblast Guyanské vysočiny.
Ekologie: Roste na vlhkých skalách vrcholů tepui, v nadmořských výškách zhruba od 2500 do 2700 m.
Popis: Nízký keřík, sotva 20 cm vysoký, celý výrazně štětinatě chlupatý, s větvemi vystoupavými až přímými, často červeně naběhlými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, srdčité až vejčité, 2–3,1 cm dlouhé a až 2,5 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, po obou stranách štětinaté, brvité, s žilkami na rubu zřetelněji vyniklými. Květenství je hroznovité, někdy vyrůstají na vrcholu větvičky hrozny 2–3, vždy jsou přímé, 2,5–10 cm dlouhé, pokryté žláznatými chlupy, 7–15květé; listeny jsou eliptické, vytrvávající; květní stopky jsou vystoupavé nebo odstálé; kalich je 5četný, cípy jsou špičaté, chlupaté; koruna je baňkovitá, 7–9 mm dlouhá, s 5 zahnutými tupými cípy, růžová až červená, tyčinek je 10, nevyniklých. Plodem je chlupatá tobolka.
Poznámka: Z této čeledi bylo z Roraimy popsáno druhů hned několik. Nízké keříky Gaultheria marginata a Vaccinium roraimense jsou v podstatě lysé, jejich listy jsou eliptické, nesrdčité. Zcela odlišný charakter má půvabná tzv. „andská růže“ – tedy Bejaria imthurnii. Na vrcholu hory najdeme z této čeledi třeba i Ledothamnus sessiliflorus, už pod vrcholem na svazích hory se objevuje i Thibaudia nutans.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).